keçi boynuzu - harnup kürü - harnub faydaları - keciboynuzu - keçiboynuzu - keçiboyunuzu ile harnup arasındaki fark

Keçiboynuzu Nedir-Harnup Nedir?

Keçiboynuzu bitkisi hakkında faydalı bilgiler sunmayı amaçlayan sitemizde ilk olarak keçiboynuzu nedir sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Latincesi Ceratonia siliqua olan keçiboynuzu baklagiller familyasına mensup çalı ya da ağaç şeklinde bir bitkidir. Yani, keçiboynuzu baklagil midir sorusunun cevabı bilimsel açıdan evettir. Keçiboynuzu ağacı Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişebilmektedir. Keçiboynuzunun ana vatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Akdeniz adaları, Ortadoğu, Doğu Asya, İran ve Anadolu’yu da kapsayan tüm Akdeniz bölgesidir. Keçiboynuzu meyvesi yenilebilen bir bitki çeşididir. Türkçe’de Arapça’dan dilimizde geçen harnup kelimesiyle de isimlen keçiboynuzu İngilizce’de “carob” sözcülüğüyle karşılanmaktadır. Günümüzde keçiboynuzu yetiştiriciliği Akdeniz kıyıları, Libya, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaleti gibi bölgelerde yapılmaktadır. Ülkemizde de keçiboynuzu yetiştirme Mersin, Antalya ve Muğla illerimizde yaşayan çiftçilerimizin uğraşı alanlarından biri durumundadır.

Keçiboynuzu Ağacının Özellikleri

Keçi boynuzu ağacı hakkında bilgi vermek gerekirse keçiboynuzu maki bitki örtüsü ailesinde mensup bir ağaç türüdür. Keçiboynuzu fidanı ortalama on metreye kadar büyüyebilmekte ve uzun yıllar boyu meyve vermeye devam etmektedir. Harnup ağacının yaprakları sert ve koyu yeşil renklidir. Keçiboynuzu ağacının yaprakları on ile yirmi santim arasında değişmektedir. Keçiboynuzunun çiçekleri ise genellikle yapraklarının yarısı kadar uzunlukta olup açık yeşil-kırmızı karışımı bir renkte ve çok sayıda açmaktadır. Keçiboynuzu tohumu bu çiçeklerin olgunlaşıp meyve olması sonucunda oluşan keçiboynuzu çekirdeğidir. Legümen diye de adlandırılan keçiboynuzu ağacının meyveleri on beş-yirmi santim uzunluğunda olup, başlangıçta yeşil renkte iken olgunlaşınca kahverengi bir görünüm kazanırlar. Taze keçiboynuzu meyvesinin ortası yumuşak ve tatlıdır. Daha sonra sertleşen keçiboynuzu içerisindeki keçiboynuzu özü trigosol adı verilen bir madde ihtiva etmektedir. İçerdiği yüksek oranda sakarozdan dolayı keçiboynuzu besin değerleri yüksek olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca, keçiboynuzu içeriği bol miktarda (yüzde 8’e kadar) protein, A ve B vitaminleri ile pek çok önemli mineral de bulundurmaktadır.

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği

Keçiboynuzu yetiştirmek isteyenlerin bilmesi gereken ilk şey bu bitkinin ilk on beş yıl meyve vermemesidir. Keçiboynuzu ağacı yıl boyu çok soğuk havaların yaşanmadığı, ortalama 30 santimetre yağış düşen bölgeleri sevmektedir. Keçiboynuzu mevsimi sonbahar aylarının sonlarına doğrudur. Keçiboynuzu zamanı çiçeklerinin açtığı eylül-ekim aylarından sonra keçiboynuzu meyvesinin olgunlaşmasıyla gelir. Keçiboynuzu tohum ekimi ise genellikle ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Aynı zamanda keçiboynuzu fidesi de mart, nisan, mayıs aylarında dikilir. Keçiboynuzu ağacının aşı zamanı ise bölgeden bölgeye değişmektedir.

Keçiboynuzu Satışı

Son yıllarda keçiboynuzunun faydaları Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç ve benzeri alternatif tıp uzmanlarının şifalı bitkiler, doğal tedaviler gibi konularda yaptığı çalışmalar sayesinde halkımız tarafından daha çok bilinmeye başlanmıştır. Keçiboynuzunun yararları sayesinde çeşitli hastalık ve sıkıntılarına çare arayan vatandaşlarımız harnup pekmezi, keçiboynuzu tozu ve keçiboynuzu meyvesi gibi ürünlere karşı büyük bir talep oluşturmaktadır. Keçiboynuzu özellikle iktidarsızlık gibi cinsel sorunlara en etkili çözüm yolu olarak gösterilmektedir. Bu amaçla hazırlanan keçiboynuzu kürü tarifleri yoğun rağbet görmektedir. Artan bu talebi karşılamak için keçiboynuzu fabrikaları hem daha fazla üretim yapmakta hem de harnuptan yapılan yeni ürünler geliştirmektedir. En yaygın keçiboynuzu satıcıları hemen her caddede görebileceğimiz doğal ürünler satan atar benzeri dükkanlardır. Bunlarında yanında internetten keçiboynuzu sipariş alan firmalar da vardır.Bu yazımızda keçiboynuzu nedir sorusunu öncelikle bilimsel olarak cevapladık.

ilgilibilgim alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 632
favori
like
share