[COLOR=coral]Türkiye}de internet kullanıcılarının yüzde 94,7}si işletim sistemi olarak Windows XP, yüzde 89,98}i web tarayıcı olarak İnternet Explorer ve yüzde 93,03}ü hızlı internet bağlantısı (DSL) kullanıyor.

İstanbul Ticaret Odası ve TRiPTEK şirketi işbirliği ile Aralık 2006}da Türk yazılımcılar tarafından oluşturulan TRiP platformu, Türk internet kullanıcılarının teknik profilini çıkardı. Toplam 484 bin 776 tekil internet kullanıcısı üzerinde gerçekleştirilen ölçümleme sonucunda internet kullanıcılarının işletim sistemi, web tarayıcı (browser) ve bağlantı türü gibi başlıklarda bilgiler derlendi. Ölçümlenen internet kullanıcılarının yüzde 94,7}si Microsoft}un Windows XP işletim sistemi kullanıyor. XP}yi yüzde 2,81 ile Windows 98 izliyor. Açık kaynak kodlu Linux}u kullananların oranı ise yüzde 0,1. Kullanıcıların yüzde 71,99}unun ekran çözünürlüğü 1024x768 piksele ayarlı. 800x600 piksel çözünürlüğe sahip ekranların oranı ise sadece yüzde 5,78. 484 bin 776 kişinin yüzde 93,03}ü DSL (hızlı internet) üzerinden bağlanıyor. Dial-up denilen çevirmeli bağlantının (yavaş) oranı ise yüzde 1,08. Kullanıcıların yüzde 89,98}i internet tarayıcıda (browser) İnternet Explorer 6}yı tercih ediyor. Bunu yüzde 4,84 ile Mozilla Firefox izliyor.

Odadan yapılan açıklamada, Türk yazılım mühendisleri tarafından gerçekleştirilen TRiP}in, Türkiye}nin ilk web sitesi ölçüm (reyting) modülü olduğu vurgulandı. Açıklamada, daha sonraki aşamalarında, Türkiye geneli ve Türk internetine fayda sağlayacak raporların üretileceği, web sitesi sahiplerinin, ziyaretçi bağlılıkları, ziyaretçi genel dolaşımı, oturum ve gösterim sayıları, sayfa dolaşım miktarları, dolaşım süreleri gibi raporlar sayesinde web performanslarını kıyaslayabilecekleri bilgileri ücretsiz olarak temin edebilecekleri kaydedildi. Oda Başkanı Murat Yalçıntaş, TRiP}in ilk raporunda, }büyük emeklerle hazırlanan web sitelerinin teknik olarak kullanıcılarına hangi şartlarda hizmet verdiği} sorusuna cevap arandığını belirtti. Yalçıntaş, her geçen gün daha fazla sayıda şirketin işini ve tanıtımını internete taşıdığına işaret ederek, TRiP}in web sitesi ölçümünde büyük önem taşıyacağını kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 600
favori
like
share