Rahatlama amacıyla yapılan bazı vücut hareketleri ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor.

Aydın 82. Yıl Devlet Hastanesi Beyin Omurilik ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Erdinç Altıncık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde boyun ve bel rahatsızlığı hastalıklarının çok sık rastlanan bir duruma geldiğini, hastalığın yaş ve iş farkı gözetmeksizin karşılarına çıkabildiğini söyledi.

Yoğun iş stresi ile bunalan, masa başında uzun süre kalan kişilerin rahatlamak maksadıyla "boyun kütletme", "parmak çıtlatma", "berberde ya da hamamda masaj" yaptırma yoluna gittiklerini, boyun ve sırt ağrısı çekenlerin "ayakla çiğnetme ve "kupa vurma gibi bilimsel olmayan yöntemleri denediğini anlatan Altıncık şöyle konuştu:

"Rahatlama amacıyla yapılan bazı hareketler kısa süreli fayda getirse de felce dahi gidebilecek rahatsızlıkları getirebiliyor. Özellikle masaj olayı ehli olmayan kişilere kesinlikle yaptırılmaması gerekir. Bu tür uygulamalar sırasında omuriliğin geçtiği kanallarda daralma oluştuğu için basınçla sinirlerin daha da sıkışmasına neden olabiliyor. Boyun kütletme boyun fıtığına neden olup, vücutta kalıcı ve iş gücünden mahrum bırakabilecek kötü sonuçlar doğurabiliyor. Sonuçta rahatlamak için yapılan hareketler aksine çok önemli rahatsızlıkları tetikliyor."

YAŞLILARDA DAHA RİSKLİ

Kişilerin berberde, hamamda ya da evde yaptırdıkları masajın omurgalar arası yastıkçı denilen disk dokusunun dış kısmı ve iç kısmını yırtarak sinirlere baskı yaptığını böylece boyun fıtığına neden olabilecek olumsuzlukları oluşturabildiğini belirten Altıncık, yaşlılarda masajın daha riskli olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Boyun ve omurga ağrılarını gidermek için uygulanan masaj inme riski yani beyin ve damar tıkanıklığı riskini yaşlılarda daha da artırabiliyor. Çeşitli kaynaklar tarafından yapılan araştırmalarda, omurgayı düzeltme amaçlı yapılan masajın da damar içinde yırtılmaya neden olabildiği saptandı. Boyun ağrısının masaj yoluyla giderildiği bu güne kadar pek rastladığımız bir durum değil."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1060
favori
like
share
John SteinbecK Tarih: 17.02.2007 14:38
tesekkurler bu konu hakkinda surekli bilgi aliyorum cunku ben guzel sanatlar okumayi dusnuyorum ve kullanamadigim bir el parmak bir isime yaramaz
ozlems_o Tarih: 15.02.2007 18:58
bende bi ara çok yapardım ama yaşlanınca kireçleme yapıo diye duymuştum o yüzden artık dikkatli davranıom

teşekkürler canım
DİDEM Tarih: 14.02.2007 19:49
:89:casper sen çok yaprdın, lütfen biraz daha dikkat :2:
casper Tarih: 13.02.2007 15:01
bende çok çıtlatırım tuuhh :67: :40:
refik Tarih: 13.02.2007 12:55
değerli bilğilerin için teşekkürler bu konulara dikkat etmekte yarar var