depresyon - depresyona girmek - insanlar neden depresyona girerler - zorluklarla başetmek - güçlü olabilmek

Zorluklar karşısında güçlü olabilmek bir insanın hayatta sahip olabileceği en gerekli özelliklerden birisidir. Ancak güçlü olmak katılıkla değil, tam tersi, esneklikle mümkündür.
Esneklik, zor zamanlarda depresyona girmeyi önler ve ilişkileri güçlendirir. Hayatın ani ve beklenmedik engellerinde, veya öngürülen ancak kaçınılamayan tatsız durumlarında yardım eder. Uzun süreli zorluklarda strese karşı korur. Maddi zorluklar, iş stresi veya işsizlik stresi haricinde, zenginliğin de kişiyi travmadan koruyamadığı sağlık veya ilişki problemlerinde esneklik koruyucu bir kalkan görevi üstlenir. Bütün bunlar esnekliği, mutlu insanların olmazsa olmaz özelliklerinden biri yapar.


Bazı insanlar hayatlarında diğer kişilerin yanlışlarından öğrenir. Onların yaptıkları hataları tekrar etmemek için kendi yollarını yaratır. Böyle insanlar esneklik geliştirmiştir. Bir şeyi yapmanın tek bir yolu olmadığını, günlük yaşam olaylarında problemlere çözümler getirmenin evrensel doğruları olmayabileceğini anlamışlardır. Yaratıcı düşünmeyi ve farklı davranabilmeyi öğrenmişlerdir. Kısaca esneklik, zor durumlarda mağduriyet zihniyetine kapılmadan bir çıkış yolu bulabilmekle ilgilidir.


Bir insanın esnek olması o kişinin zorluk veya stres yaşamadığı anlamına gelmez. Pek çok zor yaşam olayı ve travmalarla karşılaşmış kişiler çok fazla duygusal acı ve üzüntü yaşadıktan sonra düşünce ve davranışlarında esneklik geliştirebilmişlerdir.Esneklik Hangi Özelliklerden Oluşur?
Araştırmalar esnekliğin oluşmasında pek çok etkenin bir arada bulunduğunu gösterir. Bunlar arasında en önemlisi aile içindeki ve dışındaki destekleyici ilişkilerin varlığıdır. Sevgi ve güvenin ağırlıklı olduğu ilişkiler zor durumlarda kişiye cesaretle beraber farklı çözüm yolları oluşturma konusunda yardımcı olur.


Esnekliği arttıran diğer özellikler ise:


• Kişinin gerçekleşebilecek planlar yapabilme ve gerekli sorumlulukları üstlenebilmesi,
• Kendisiyle ilgili olumlu bir bakış açısına sahip olması,
• Güçlü yanlarını ve yeteneklerini bilmesi, amaçları doğrultusunda kullanabilmesi,
• İletişim ve sorun çözme becerilerini kullanabilmesi,
• Güçlü dürtü ve duygulara kapılmadan sağduyusunu kullanabilmesidir.


Kaynak: psycentral

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 291
favori
like
share
ayşe68 Tarih: 05.11.2012 16:17
Daha çok kadınlar depresyona giriyor bence, erkekler biraz daha vurdumduymaz gibi geliyor. Türkiye'de depresyonda olmayan çok az insan olsa gerek ..