Ayşenur Yazıcı kitabı "Makyajda Sihirbazlık Numaraları"nda makyajın inceliklerini anlatıyor. Yazıcı "Makyaj 'Ben buradayım' demenin bir başka yoludur" diyor

Haber spikeri Ayşenur Yazıcı yeni kitabı "Makyajda Sihirbazlık Numaraları"nda kadınlara doğru makyajın nasıl yapılacağına ilişkin ilginç bilgiler veriyor. "Makyaj bana bak, beni gör ve beni sev demek" diyor Yazıcı. "Belki de ben buradayım demenin bir başka yoludur kim bilir. Ayrıca makyaj illa güzelleşmek için yapılmaz. Sevdiğiniz yerleri vurgulayıp sevmediğiniz yerleri kapatırsınız." Peki nasıl vurgulayıp nasıl kapatacaksınız? Yazıcı işte bu soruya kitabında ayrıntılı bir cevap veriyor.

Makyajla ilgili bir kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?
Ben yıllardır haberin içerisindeyim. Şöyle bir çevreme baktığımda gördüm ki kadınların hayatlarındaki tek amaç dikkat çekmek, ön plana çıkmak ve sevilmek olmuş. Yani kadınlar güzel olmak istiyor. Ben de makyaj tekniklerini bu insanlara anlatarak yararlı olabileceğimi düşündüm. Makyaj tıpkı yemek tarifi gibi hiçbir zaman kuralı değişmeyen bir sanat şekli ve eminim ki bir kadın kendini hakikaten güzel görürse mutlu olacak, bu da işinden özel hayatına kadar her şeye yansıyacak.

"50 yaşın üzerindekiler sedefli renkleri kullanmamalı"
Orta yaşlı kadınlar makyaj yaparken nelere dikkat etmeli?
Kadınların en çok kendilerine küstükleri yaşlar 50 yaş ve üzeridir. Çünkü tenleri eskisi gibi değildir, gözün içi daha yorgun ve yaşlı bakar. Kızıl tonlardan, mora bakan mavilerden kaçınıp somon ve yavru ağzı gibi renkleri kullanmalılar. Çukurları gizleyici aydınlatıcılarla yani açık renk fondötenlerle makyaj yaparak kendilerini daha çok sevebilirler. Sedefli her şeyden kaçınmaları gerekir. Sedefli renkler kullanıldığında ve pudra sürüldüğünde kırışıklıklar iki kat daha belirginleşir ve kesinlikle bronzlaşmamaları gerekir. Tenleri koyulaştıkça yine aynı şekilde kırışıklıklar ve çukur bölgeler belirginleşir.

Bu yaşlarda özellikle de kırışıklıklar sorun oluyor herhalde...
Evet. Ama kırışıklıklar için özel ampuller var. Bu ampullerin içerisinde cilt üzerindeki çukurlukları doldurup çizgilerin üzerini düz hale getiren maddeler var. Bu ampulü yüzünüze sürüp üzerine makyaj yaparsanız yarı yarıya kırışıklık azalıyor. En etkili olan ampul Dior'unki. Pahalı bulursanız, yumurtanın akını mikserde çırpıp bunu göz ve dudak çevresi hariç yüzünüze sürerek 15 dakika bekletebilirsiniz. Bu işlemin ardından mutlaka bir nemlendirici sürülmesi şart. Makyajın çok diri ve tok durduğunu göreceksiniz.

Genç kızlar medyada gördüklerinden fazlasıyla etkileniyor mu dersiniz?
Evet, hem de çok. Lisede okuyan kızlara bakıyorum, gözlerini simsiyaha boyuyor, dudaklara kıpkırmızı, çok ağır makyaj yapıyorlar. Genç kızlara taze olmalarının kıymetini bilmelerini anlattım kitapta. Genç kızlara bir sır vereyim. Eğer gerçekten güzel görünmek istiyorlarsa makyajlarının çok doğal olması gerekiyor. Sanki hiç yapmamış gibi. Görmüyor musunuz 60 yaşında adamın 20 yaşında sevgilisi var, demek ki genç görünmekten çok genç olmak önemli. Bu çağların kıymetini bilmek lazım.* Kahverengi gözleri doğal gösterecek renkler yeşil ve mavidir.

* Yine kahverengi gözlere sahip olanlar gözün renginden çok şeklini ortaya çıkarmak istiyorlarsa, toprak rengi farları tercih etmeliler.

* Bir yeşil gözü cam gibi parlatmak istiyorsanız kırmızı rengi tercih etmelisiniz. Kırmızı farın yanında kızıl, pembe, fuşya tonlarında renkler de kullanabilirsiniz.

* Mavi gözleri ise en çok vurgulayan kahve, kızıl ve eflatun tonlarıdır

* Göz torbasının üzerine beyaz örtücü kesinlikle sürülmemelidir yoksa daha çok belirginleştirirsiniz.

* Torbanın üzerine koyu, altına daha açık aydınlatıcı kullanmalısınız.

* Yine aynı şekilde göz altının morluğunu örtmek için beyaz örtücü kullanırsanız morluğu daha çok ortaya çıkarırsınız.Renk seçimi çok önemlidir bu durumda. Fildişi renginde kapatıcı kullanmalısınız.

* Makyajın gün boyu kalıcı olmasını istiyorsanız, makyajdan önce muhakkak cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmelisiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 541
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.02.2007 16:33
dogru makyaj yapmak çok önemli tekniklerini bildikten sonra sevdigimiz yerleri belirgin hale getirmek gizlenecek yerleride makyajla kapatmak gerekir