[COLOR=chocolate]Lanetli film martta vizyonda

Sinan Çetinin 2000 yılında çektiği, gösterimi defalarca ertelenen Romantik filmi, 1 Martta, 96 salonda birden vizyona giriyor. Çetin; "Filmin vizyona gireceğine ben de inanamıyorum. Kenda Film ile anlaştık, bu kez kesin vizyona giriyor. Kliplerini çekmeye başladık. Bu sefer vizyona girmezse ben de rezil olurum" diyor.

Teoman, Okan Bayülgen ve Yasemin Kozanoğlunun başrollerini paylaştıkları Romantik filminin çekimlerine 2000 yılında başlanmıştı. Sinemaseverler Romantikin vizyona girmesini merakla beklerken Sinan Çetin ani bir kararla filmin bazı sahnelerini yeniden çekmeye karar vermişti. Teknik aksaklıkları düzelten, öykü ve karakterlerde oynamalar yapan Çetin, Romantikin 2003te vizyona gireceğini açıklamış ancak film yine vizyona girmemişti.

Sylvia Kristel, Darly Hannah gibi uluslararası yıldızların rol aldıkları, 2002 de çekilen bir diğer Sinan Çetin filmi Bankanın da vizyon tarihi ertelenince eleştiriler iyice artmıştı. Çetin tüm bu eleştirilere; "Film eskimez. Film dediğin çocuk gibidir, doğduğu anda yani vizyona girdiği anda yaşlanmaya başlar. Filmin yapım aşaması seyirciyi ilgilendirmez. Biz Titaniki dört sene bekledik, yapımı yedi yıl sürdü. 49 senelik herkesin bildiği bir hikáyeyi perdeye taşıdı ve gişe rekorları kırdı. Ben seyirciye saygımdan dolayı filmi bekletiyorum." yanıtını vermişti. Romantikin 2005 ve 2006 yıllarında da vizyona gireceği açıklanmıştı.

Sinan Çetin bu kez iddialı, filmin 1 Martta kesin vizyona gireceğini söylüyor: "Ben de inanamıyorum ama bu sefer kesin giriyor. Kenda Filmle anlaştık. Romantik, 1 Martta 96 salonda birden vizyona girecek. Girmezse ben de rezil olurum. Sonunda içime sinen bir film yaptığıma inanıyorum. İzleyicileri büyük sürprizler bekliyor. Romantik, kalitesiyle tüm beklentileri karşılayacak".

Bir kız yüzünden birbirlerinin en büyük düşmanları olan iki arkadaşın öyküsünü anlatan Romantik filmi için Teoman, Arkadaşımın Aşkısın, Pamela Spence ise Veda Busesi şarkılarına klip çekecek. Romantik aynı zamanda 2004 yılında aramızdan ayrılan ünlü oyuncu David Hemmingsin rol aldığı son film olma özelliğini de taşıyor.

Cumhur Canbazoğlu (Sinema Eleştirmeni): Vizyon tarihi konusunda Sinan Çetinin eleştirilmesi bence yanlış. Çetin, cesur ve dürüstçe bir yaklaşımda bulunarak içine sinmeyen bir filmi tekrar çekmeyi göze aldı. Sinemada bunun birçok örneği var. Yılmaz Güney, Erdem Kıralın yönetmenliğini beğenmeyerek Yolu Şerif Görene tekrar çektirmişti. Çetinin amacı yönetmen olarak izleyiciye en iyisini sunmak. Sonuçta çekilip vizyona sokulduğu için pişman olunan birçok film var. Romantikin Okan Bayülgen ve Teomanın olumlu ya da olumsuz anlamda sanatsal gelişimini izleme fırsatı sunması gibi hoş yanları da var.

Yasemin Kozanoğlu: Çekimler yedi sene önce başladığı için açıkçası filmdeki çoğu sahneyi unuttum. Çekimler sırasında Okanla çok kavga etmiştik ancak şimdi geriye dönüp baktığımda bu filmde olmaktan çok zevk aldığımı düşünüyorum. Özellikle Sinan Beyle çalışmak çok ilginçti. Kendisi tam bir motivasyon uzmanı. Umarım tüm bu gecikmeye değer.

Teoman: Romantikle ilişkim, 1998 de Sinan Çetinin bir röportajımı okuyup tanışmak istemesiyle başladı. Sinan insanı öyle güzel doldurur ki -o zamanlar daha bilmiyordum- Platodan sinema için yaratılmış bir surata sahip olduğum yanılsamasıyla ayrıldım. Romantik, aslında ilk sinema tecrübem olmasının yanı sıra başka şeyleri de içine alan bir şey artık. Bunca seneye yayılan bu şey bana, hayatımda olmalarından çok mutlu olduğum anılar ve dostlar da verdi, ki bu, dünyadaki her filmden daha önemli olsa gerek. Romantik sonunda bitti. Ergenlik çağımın filmi yeni vizyona giriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 616
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:43
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
eskitoprak Tarih: 19.02.2007 11:20
tesekkurler paylasim icin
flatron44 Tarih: 17.02.2007 19:19
ilginç bir filme benziyor....
kurtjara Tarih: 14.02.2007 21:10
Teoman, Okan Bayülgen ve Yasemin Kozanoğlu üç ilgi çekici isim, gerçi oyunculukları tartışılır ama,
bayağı beklemiş bir film 7 yıl sonra vizyona giriyor, :20:
puslukurt Tarih: 14.02.2007 20:45
Geçenlerde çekimlerinin bir kısmını TV'de göstermişlerdi..
İlginç bir filme benziyor.. inşallah saçma sapan bir film değildir.. :20:
Paylaşım için teşekkürler songül..