Alex mi, Ricardinho mu?

Alex mi Ricardinho mu? Geldiği ilk günden beri Alex ile kıyaslanan Ricardinho son haftalardaki performansıyla göz kamaştırmaya başladı. Öldürücü paslarıyla Beşiktaş ataklarını canlandıran, golleri hazırlayan Rico Paşa'ya nazaran son haftalardaki Alex'in isteksizliği, formsuzluğu ve futbolundan çok sözleşme problemleri ülkemizde büyük gündem oluşturdu.

Ve sezon başında olduğu gibi yeniden Alex mi Ricardinho mu tartışmaları başladı. Ligtv.com.tr ise olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak her iki futbolcuyu da daha yakından tanıyan isimlere bu soruyu sordu ve ilginç yanıtlar aldı.

Ligtv.com.tr Editörü Ahmet Sivaslı'nın sorularını yanıtlayan Brezilya'nın önde gelen spor yazarlarına göre Alex mi daha iyi yoksa Ricardinho mu? İşte cevaplar...

Joao Paulo MEDİNA (UOL Esporte)
"RUHSAL DURUMLARI FARKLI"
"Futbol tek kişilik bir oyun değildir. Bu sporun takım oyununa dayandığını unutmamak gerekiyor. Bu yüzden bir futbolcuyu yetenekleri ve tekniğiyle diğerleriyle karşılaştırmak ve analiz yapmak çok mantıklı olmaz. İki futbolcu aşağı yukarı benzer özelliklere sahip. Ancak ikisinin de kişisel özellikleri, ruhsal durumları, oyun anlayışları ve reaksiyon tecrübeleri oldukça farklı. Ricardinho ve Alex'in takımlarındaki başarıları hergün her antrenmanda karşılaştıkları durumlara bağlanabilir. Takım oyunlarına uyumları ve oyun içindeki sorun çözme kapasiteleri kimin daha iyi olduğunu gösterecektir. Şimdi kariyerlerine bakmadan sıfırdan başlayıp ikiliyi tekrar izleyelim ve kimin iyi olduğuna bu kıstasları kullanarak karar verelim.

Eugenio GOSSİNSKY (Globo Esporte)
"TAKIMIMDA ALEX'İ GÖRMEK İSTERİM"
İki oyuncu da çok iyi oyuncular ve aynı mevkiide forma giyiyorlar. Ricardinho daha atletik bir yapıya sahip, genellikle defansa da yardım ediyor ve topu kapıp takımını atağa kaldırabiliyor. Alex'in durumu biraz daha farklı. daha teknik ve sihirbaz gibi heran herşey yapabilecek bir yapıya sahip. İki fantastik özelliği var. Birincisi oyunu organise ediyor ve golü çok iyi kokluyor ve o noktalara koşuyor. bu yönü Ricardinho'dan çok daha iyi.

İkisinin de çok üstdüzey bir oyun görüşleri var. Ricardinho yakındaki oyunculara pas atmayı severken, Alex sahanın her yerinden çok iyi ve öldürücü paslar atabiliyor. Takımının oyunu çözmesini sağlıyor tekbaşına... Alex, rico'dan çok daha yetenekli bir oyuncu. Ricardonho bazen alex gibi paslar atabilse de bunu genele yayamıyor. Ben takımımda her zaman Alex'in yeralmasını isterim. 2002'de Morumbi'de şu anda Brezilya'nın en iyisi olan Rogerio Ceni'ye attığı süper golleri unutmak mümkün değil

Oliver SELİTETZ (UOL Esporte)
"BAŞKA ALEX BULAMAZSINIZ"
İlginç bir tesadüf iki isim de benim yaşadığım kent olan Curitibalı. Hangisinin daha iyi olduğunu belirtmek çok zor. Çünkü sahada çok farklı roller üstleniyorlar. Ricardinho, daha iyi bir organizatör. Oyunun her anında bunu kabul ettiriyor. Genellikle üst seviyede form düzeyine sahip. Bu her hangi bir takım için çok önemli. Diğer yandan Alex, çok daha spektaküler, sonuca dayalı bir futbol ortaya koyuyor. Çok zeki bir isim ama biraz düzensiz bir form düzeni var. Buna karşın Brezilyalı futbolcuların arasında en dikkat çeken isimlerin başında geliyor. Yani ikisinde de üstün özellikler var ancak bana soracak olursanız "Alex" derim. Çünkü dünya üzerinde birkaç tane daha Ricardinho tarzı oyuncu bulursunuz ama başka Alex bulamassınız. Hayret verici, inanılmaz bir futbolcu.

Luiz Felipe SANTORO (UOL Esporte)
"ALEX BİRDEN SAHNEYE ÇIKAR"
Tartışmasız ikisi de çok iyi futbolcular. Brezilya'da Alex, daha spektaküler, Ricardinho ise daha efektif olarak kabul edilir. Ricardinho, maçın genelinde orgnazisyon görevini üstlenir ama Alex, birden sahneye çıkar ve skoru değiştirebilir.

Ricardinho'yu çok severim ama 'Takımında hangisine yer verirsin?' diye sorursanız kesinlikle Alex derim. Çünkü futbolu izlettiren spektaküler hareketler ve zekadır. Dünya üzerinde Alex gibi müthiş hareketler yapabilen oyuncu sayısı yeterince fazla değil. Böyle bir yıldızın nerede ne yapacağı belli değil her an sizi sonuca götürebilir.

Sidney GARAMBONE (Globo Esporte)
"ALEX 1NUMARA"
Türkiye bizim futbolcularımız için yeni bir pazar ve önemli isimlerimizi buraya göndererek bunu değerlendiriyoruz. Benim fikrime göre Alex çok spektaküler bir isim, tek şutla maçı çözebiliyor. Ricardinho ise bir organizatör ve takım oyununa uygun. Ama Alex bir numara.


Erich BETTİNG (Globo Esporte)
"ALEX KLAS BİR FUTBOLCU"
Brezilya'da da bu seçimler hep tartışılır. Dünya Kupası'ndan birkaç hafta önce Parreira da bir seçim yaptı ve Ricardinho'yu tercih etti. Bence ikisi de çok iyi isimler ama farklı yapılara sahipler. Alex klas bir futbolcu. Maçın seyrini değiştirebilecek yaratıcı özelliklere sahip. Ricardinho ise taktik anlayışta görev yapacak bir isim. O her takımın taktiğinde önemli bir rol üstlenebilir ama Alex gibi maçın sonucunu birden değiştiremez. Bana kalırsa ikisini de orta sahaya koyup öyle hücum ederim. Ama ikisinden birini tercih edeceksem kesinlikle Alex olur. Çünkü başta da söylediğim gibi çok klas bir isim.

RİCARDO (Globo Esporte)
"ALEX LİDERLİK ÖZELLİĞİNİ ORTAYA KOYUYOR"
Alex ve Ricardinho çok kaliteli isimler. İkisinin de teknikleri ve yaratıcı özelliklerine diyecek hiçbir şey yok. Bana göre ikisinin de çok benzer özellikleri var. Maç içinde çok önemli sorumluluk alıp, takımlarını zafere taşıyabilen isimler. Bu sezon Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın attığı gollerde ikisinin de payları büyük.

Ancak bana göre Alex daha yetenekli ve yaratıcı bir futbolcu. maçın genelinde saklanıp, bir anda ortaya çıkabiliyor. Ricardino ise bir grup için oynayabilen atletik bir yapıya sahip. Alex, takım içinde liderlik özelliğini çok iyi ortaya koyabiliyor ve bu onu bir adım daha öne çıkarıyor. Son olarak iki isimde Türk takımlarını kurtarabilecek özellikte iki yıldız...

Kaynak: LiGTV

MARDINLI1986´nin YoRumu;

Alex´i cabuk satti taraftarimiz unutmayinki FB de oldugu günden beri 70% maclarda onun imzasi var hic beklenmedik anca mac cevirmis takimimizi galibiyete tasimis..
bu takimi sampiyon yapmistir..
kimse süper deyildir..
kimse 34 mac güzel oynamaz..
ölüm kalim maci diye güzel oynayaacak bir kural yok tabiki o gün önemli güzel
oynamasini isteriz oda ister ama olmadimi olmuyor..
herzaman istenilen olmuyor bir takimi tek adam kurtaramaz kurtaqrir söyle kurtatir eger destek alirsa.. benim fikirlerim bunlar bence AleX okadar kolay yuHlanmammali ben burdan AleX´i yuhlayan taraftari kiniyorum.. :9:

ALeX FB tarihine gecmis bir oyuncu.. degerini bilmek lazim.. asagidaki videolari hatirlayin beylerrrrrrr... hey yavrum beee... o ne goldu beee... Allahina kurban beee dediginiz günleri hazirlayin.. :85:
[youtube]otMLLeBi158[/youtube]

[youtube]O2guUFH5d_I[/youtube]

[youtube]N_xajp_1jZk[/youtube]

[youtube]s5iOegJK9i0[/youtube]Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 674
favori
like
share
suskun_storm Tarih: 17.02.2007 13:47
her kötü performanstan sonra geçmişe bakıp kendimizi avutmayalım

her futbolcu her geçen maç kendini geliştirmeli, ruhunu ortaya koymalı

Alex her zaman bizim için 1 numara oldu halende öyle ama son zamanlardaki performansı ve özellikle Avrupa maçlarındaki hiçliği acizliği sıfırlığı beni öldürüyor delirtiyor...

Avrupada bukadar ilerlemişken bukadar basit bir şekilde bırakmamalıyız...

Alexte, ne yaptığını bilmeyen denizde ve topları uzaktan seyretmeyi alışkanlık haline getiren Volkanda akıllarını başlarına alsalar iyi olur...

okan başkanın dediği gibi "kimler geldi kimler geçti"....
eskitoprak Tarih: 17.02.2007 12:38
alex tabiki
shag Tarih: 17.02.2007 10:38
alex le richardibho yu kıyaslıyanlar sanrıım saçmalamışlar alex in yeri farklı richardibho nun tabiki alex daha üstün
ChE Tarih: 17.02.2007 09:05
alexin bu sezonki performansını yuhalamak bence geç bile kalınmış bir olay olarak düşünüyorum,

fenerbahceli diye 20 maçtır takıma bir katkı yapmayan resmen eksik oynatan bir futbolcuyu burada savunamam, bu sezonu saymassak ben bu adamın hastasıydım,bazı forumlara üye olurken ALEX ni kullanıyordum o kadar hayrandım,

ama kimse gücenmesin arkadaşlar,ben hayatımda böyle ruhsuz bir futbolcu görmedim,

ama şunu söyleyebilirim ricardinho eski alex in tırnağı bile olamaz ...
stugal Tarih: 16.02.2007 16:50
Alexi Yuhlayanları Kınıyorum :16: :9:
okanoo28 Tarih: 15.02.2007 23:00
Değil Alex hangi futbolcumuz olursa olsun ıslıklanmasına, yuhalanmasına karşıyım...

ancak büyük FENERBAHÇE taraftarına da neden ıslıkladınız diye kızamıyorum... çünkü bu insanlar sezon başı 33.000 komdine almışlar, maaşlarını vermişler.. oraya gelip güzel bir maç seyretmek onların da hakkı..

Alex' e gelince... iddaa ediyorum... Türkiye' ye gelmiş geçmiş (dünya starı HAGI dahil) en yararlı oyuncu.. onun 2,5 sezonda ulaştığı istatistiğin yarısına ulaşabilen 1 futbolcu daha gösteremezsiniz... 70 in üstünde asist ve bir o kadar da gol... hele hele bir orta saha oyuncusu için muhteşem...

ama artık FENERBAHÇE taraftarının Alex' ten beklentisi farklı.. Türkiye' de görüyoruzki 1 Alex şampiyon yapabiliyor.. ama bu avrupada yetmiyor..

taraftar sahada Türkiyedeki gibi bir Alex görmek istiyor... takımı sırtlasın, atakları yönlendirsin, etkili paslar atarak rakibi dağıtsın istiyor..

Alex bunları yapmayacaksa (ki kapasitesi var) kusra bakmasın hiç bir futbolcu FENERBAHÇE' DEN büyük değildir... bu takımdan ANELKALAR van HOOİJDONKLAR geldi geçti... Alex' te gelip geçebilir...
ED1 Tarih: 15.02.2007 19:44
@MARDINLI abi

Alex'in yuhlanmasi benimde çok canimi sktI..
Çok ayip oldu.. sadece Alex için degil: Deniz Baris ve Volkan Demirel içinde aynisi geçerli.

Alex bize okadar zafer getirmis bir futbolcu, Oyun golleri sayesinde sampiyonluklar yasadik, zaferler aldik..
Son haftalardir kötü oynuyor diye yuhlaniyor.. olacak is degil yaa!!

Alex gibi futbolcuyu daha bulamayiz, kiymetini bilmemiz lazim!
Her futbolcunuz iyi ve maalesef kötü dönemleri vardir..
NaZ Tarih: 15.02.2007 17:44
AleX´i yuhlayan taraftari kiniyorum..

bu sözüne katiliyorum, dün maci izlerken taraftari cok ayipladim, takima bu kadar emek vermis futbolcu bi sefer iyi oynamadi diye yuhalanmaz, özelliklede rakipin yabanci bir takimsa. Destek veriyosan ya hep ver yada hic verme