Uykusuz kalmak beynin öğrenme yetilerine ciddi şekilde zarar veriyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden Seung-Schik Yoonun araştırmasına göre uykusuz kalmak beynin öğrenme yetilerine ciddi şekilde zarar veriyor.

Araştırmaya göre, yeni bilgi öğrenmeden önce yeterince uykusunu almayan kişiler, bir önceki gece daha iyi dinlenmiş kişilere kıyasla yüzde 10 daha az hatırlıyor. Uzmanlar, çalışma saatlerinin yoğunlaşması sebebiye insanların artık uykuya daha az vakit ayırabildiği gerçeğini göz önünde bulundurduklarında, bu kanıtın üzücü olduğunu söylüyor.

Yoo ve ekibi yaptıkları deneyde 14 kişiye bir gece boyunca uyumamalarını, ve laboratuarda kalarak ya e-posta kontrol etmelerini, ya da kağıt oyunları oynamalarını söyledi. Katılımcılara deneyin başladığı andan 24 saat sonra uyumaya gönderilmeden önce 150 fotoğraf gösterildi, ve beyinleri tarandı.

İki gece yeterli uyuduktan sonra kağıt imzalayacaklarını sanan katılımcılar laboratuara tekrar çağrıldı. Fakat araştırmacılar, katılımcılara ufak bir sınav verip gördükleri 150 resmi hatırlamalarını istedi.

Uykusuz grup resimlerin sadece yüzde 74ünü doğru hatırlarken, uykusunu alan kontrol grubu resimlerin yüzde 86sını doğru hatırladı.

HİPPOCAMPUS ZARAR GÖRÜYOR

Uykusuz kalacak gruba resimlerin ilk gösterildiği anda fMRI metoduyla yapılan beyin taraması, uykusuzluğun beynin hippocampus denilen hafıza bölgesinde yavaşlamaya sebep olduğunu gösterdi. Yoo araştırmanın kanıtladığı üzere hafızayı güçlendirmek için iyi dinlenmek şart dedi.

Fareler üzerinde yapılan deneyler de uykusuzluğun beyinde strese sebep olan hormonların yükselmesine neden olduğunu gösterdi. Bu hormonların yükselmesi de dolaylı olarak hippocampus aktivitelerini azaltıyor. Harvardlı araştırmacılar bu modelin insanlarda da benzer şekilde işlediğini düşünüyor. Daha önce uyku ve öğrenmeyle ilgili çalışmalar yapılmış olsa da, uykusuzluğun beyin aktiviteleriyle ilgili doğrudan ilişkisini değerlendiren araştırmayı ilk defa kendisinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Yoo insanlar için kaç saatlik bir uykunun yeterli olduğunu henüz bilmenin imkanı yok dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
John SteinbecK Tarih: 17.02.2007 14:45
Bende hep gece 12 den sonra calisirim

ders filan cunku o zaman kendimi dsaha zihinde hissederim ve o calismanin verdigi hazla dershanede daha iyi dersler işlerim ama ilginç bir konu...
bu onerileri dikkate alacagim
tskkurler
eskitoprak Tarih: 16.02.2007 16:42
ALLAH"emri 8 saat yat 8 saat calis 8 saat ibadet
Asiyan Tarih: 16.02.2007 09:28
halimiz kötü ozaman teşekkürler su perisi
dagl!_04 Tarih: 16.02.2007 00:18
vallahi o zaman i$imiz ya$ :79: gunde 3-4 saat yatiyorum ben :3: