Miss Potter

Vizyona Giriş Tarihi
23.03.2007

Türü
Biyografi

Ülke
İngiltere / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
92 dakika - 2006

Yönetmeni
Chris Noonan

Oyuncular
Renée Zellweger
Ewan McGregor
Emily Watson
Barbara Flynn

Senaryo
Richard Maltby Jr.

Müzik
Nigel Westlake

Görüntü Yönetmeni
Andrew Dunn

Masallarından gerçek yaşamına bir yazarın portresi

Dünyanın en ünlü çocuk kitapları yazarı Beatrix Potterin gerçek yaşam öyküsü beyazperdede... Yazdığı kitapların resimlerini de kendisi yapan Beatrix Potterin yaşamını anlatan film, yazarın romantizm ve sevgiyi arayışı ile Victoria dönemi İngilteresinde verdiği kişisel bağımsızlık mücadelesini anlatıyor.

Beatrix Potter yaşamı boyunca yazdığı 23 adet Peter Rabbit kitabında, başta dünyaca ünlü tavşan Peter Rabbit olmak üzere çok sayıda hayvan karakteri yaratmıştı. Kendisine hiç destek olmayan baskıcı annesine ve Victoria dönemi İngilteresinin şovenist baskılarına karşı mücadelesiyle tanınan Potterın yayıncısı Norman Warne, onun hep yanındaydı ve 1905 yılındaki ölümünden kısa bir süre önce onunla nişanlandı.

1995 yapımı Babe ile adını duyurduktan sonra 11 yıldır film dünyasından uzak kalan Chris Noonanın yönettiği filmin başrollerindeki Renee Zellweger (Beatrix Potter) ve Ewan McGregora (Norman Warne) eşlik eden isimler, Emily Watson (Potterın annesi), Barbara Flynn (Millie Warne) ve Bill Patterson (Potterın babası) olmuş.

Senaryosunu Richard Maltby Juniorın yazdığı filmin çekimleri Londra, Göller Bölgesi ve Isle of Man adasında gerçekleştirilmiş. Filmde Potterin kaleme aldığı öykülere esin kaynağı olan hayal dünyası, çevresindeki insanlar ve yaşadığı yerler ekrana yansıtılırken animasyon ve live-action teknikleri birleştirilmiş.

Miss Potterin yönetmeni Chris Noonan, filmin asıl hedef kitlesinin yetişkinler olmasına rağmen çocuklara da çekici geldiğini belirterek, Gothamdaki DGA Theaterda düzenlenen ön gösterimin ardından verilen çay partisinde küçük kızların Renee Zellwegerin çevresinde toplanıp sevgi gösterisinde bulunduğunu görünce hiç şaşırmadım. Bu film, temelde bir çocuk filmi değildir. Hayatın zor dönemeçlerinde ilerlemeye çalışan bir kadının öyküsüdür. Ancak şunu da hatırlatayım ki, Babei de yetişkinler için yaptığım halde, esas izleyici kitlesi çocuklar olmuştu.

[youtube]oMDMD7q101I[/youtube]

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 660
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:44
tşkrlr
ozlems_o Tarih: 17.02.2007 13:21
Renée Zellweger hayranıyım ben. :85: her rolün altından başarıyla kalkıyor hem komedide hemde dramda çok iyi bi oyuncu eminim ki bu rolü de başarıyla oynamıştır filmde bence çok hoş

teşekkürler abi
eskitoprak Tarih: 17.02.2007 13:15
guzele benziyor
SoN-GüL Tarih: 16.02.2007 15:01
Bu tür filmleri ben sevmem

bunalirim benim sevdigim böyle korku ve aksion

yada dram olacak tam damardan vuracak yani

tesekkürler :3: