The Last King of Scotland

Vizyona Giriş Tarihi
23.02.2007

Türü
Dram

Ülke
İngiltere

Süresi ve Yapım Yılı
121 dakika - 2006

Yönetmeni
Kevin Macdonald

Oyuncular
Forest Whitaker
James McAvoy
Kerry Washington
Gillian Anderson

Senaryo
Jeremy Brock, Peter Morgan

Müzik
Alex Heffes

Görüntü Yönetmeni
Anthony Dod Mantle

Efsanevi tiranın ayak izleri...

Çok uzaklardaki bir ülkede vahşi bir macera yaşayacağını düşünerek yola çıkan genç doktor Gerrigan 1970lerin Ugandasına vardığında bir yandan eğlenirken bir yandan da insanlara yardım elini uzatacağını düşünmektedir. Oysa yolculuğu onu dünyanın en karanlık yerine, insan yüreğine götürecektir... İskoçyanın Son Kralı, dünyanın tanıdığı en çılgın diktatörlerden biri olan Idi Amin dönemindeki Ugandayı beyaz perdeye yansıtıyor.

Doktor Gerrigan, kaderin inanılmaz bir cilvesi ile, dünyanın en barbar kişilerinden olan İdi Aminin yönetimi içinde sıkışıp kalır. Garriganın bir kriz durumundaki soğuk kanlı tavırlarına ve çalışmasına tanık olduktan sonra ona hayran kalan Amin, Garriganı kendisinin özel doktoru ve en yakın sırdaşı olarak seçer. Başlangıçta bu yeni pozisyonu ile gururu okşanan Garrigan, çok geçmeden Aminin vahşiliğini ve kendisinin bu durumdaki suç ortaklığını fark eder. Yanlışlarını düzeltip Ugandadan sağ olarak çıkmaya çabalarken, dehşet ve ihanet peşini bırakmayacaktır...

1971 ve 1978 yılları arasında Ugandanın başındaki Aminin sıradışı yönetimi içinde sıkışıp kalmış genç bir İskoç doktorun yaşadıklarını anlatan Giles Fodenin aynı adlı tarihsel romanından uyarlanan tarihsel gerilim filmi İskoçyanın Son Kralını Kevin MacDonald yönetmiş. Senaryosunu Jeremy Brock ve Peter Morganın birlikte yazdığı filmin başrollerini Forest Whitaker (Idi Amin), James McAvoy (Nicholas Garrigan), Kerry Washington (Kay Amin) ve Gillian Anderson (Sarah Merrit) paylaşmış. Filmin müziklerini ise Alex Heffes bestelemiş.


[youtube]j__SjUxh_R0[/youtube]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 750
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:04
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 17.02.2007 13:18
ben severim böyle filmleri teşekkürler abi
SoN-GüL Tarih: 16.02.2007 14:56
Türü drammis ama ayni zamanda aksion filminede benziyor

güzel bir filme benziyor

yüregine saglik kurtjara