Futbol dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biri. Arapça taraf ile Farsça tar ekinin bileşimiyle oluşan kelime. Açıklaması kısa TARAF OLMA. Türk dil kurumu sözlüğünde böyle ifade ediliyor. Ama anlamı taşıdığı değer ise çok başka. Çok öte. Her anlamda çok iyi irdelenmeli. Hele spor ögesini incelerken.
Tarık Dursun K, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde TARAFTAR kavramını anlatırken çok çarpıcı ve bir o kadar bizlerin iyi düşünmesini gerektiren bir örnek veriyor.
Sporcunun veya sporcuların temsil ettikleri renklere, kulübe veya bayrağa bağlı kimse: "Taraftara aklını peynir ekmekle yediren çılgın ve ilkel spor basını....

Gerçekten de böyle midir?

Yaşanan tüm taraftar olaylarında spor basını mı suçludur?
Belki. Evet. Olabilir. Bu kelimeler arasında git geller yaşayabilirsiniz. Ama tüm yükü ülkenin en önemli gerçeklerini aydınlatan ve her şeyden öte sıkıntılarını tüm çıplaklığı ile ortaya koyan spor basınına yükleyemesiniz. Tüm dünyada yaşanan Taraftar olayları tek kaynaklı düşünülürse hataların en büyüğü yapılmış olur. Hatta basın bu etki mekanizmasında çok gerilerde irdelenebilir.

Almanların ünlü Kicker dergisi size çok tanıdık gelen bir açıklama ile futbolda son günlerde yaşanan şiddeti özdeşleştirirken bir ülkeyi uyarıyor ve sizin yaptıklarınız diyor. Kicker Belli taraftar grupları kulüpleri ve yöneticileri tehtit ederek bedava bilet, deplasman giderleri karşılanması ve ayrıcalık istediler. Yöneticiler belli süreçlerde buna prim tanıdı. Hayır dediklerinde ise olaylar patlak verdi.

Ne kadar tanıdık değil mi ? Hayır, hayır bizim ülkemizden değil İtalyadan bahsediyor geçen haftaki Kickerin makalesi. Bizim ise çok anlamlar çıkarmamız gereken bir yazı olduğu gerçek.

İtalyada olayların geldiği nokta ve gelişimi

Taraftar bütünlüğü işte bu olgular ile yitirilince statlarda terör hadiseleri patlak veriyor. Aynı takım uğruna bir araya gelen gruplar çıkar çatışmasını yaşadıkları anda biran rakip oluyor. Son AZ Alkmaar maçında Migros tribününde yaşananlar... Olaylarda 6 kişi yaralandı, bunlardan birinin, ki buraya dikkat, ateşli silah ile yaralandığı söyleniyor. Herkes maçtan dakikalar önce tribünde iki el silah patladığında hem fikir. Geçtiğimiz haftalar içinde yaşanan bu sıkıntıları bilen Başkan Aziz Yıldırım iki grubun liderleri ile Şükrü Saraçoğlu stadında bir araya gelmişti.
Peki o zaman sormak gerek
Öfke kime
Tepki niye
Parçalananlar, yıkılıp atılanlar kimin

Rant kavgası. Liderlik kavgası ya da farklı bir mücadele ama bir gerçek var ki sıkıntı veren maçın oyunun taraftarın ve futbolcunun konsantrasyonunu bozan hadise. Bakın neler oldu. Stadta. Aynı takımı desteklemeye gelen taraftarlar arasında.
Her şeyden öte 50 bıçak yakalanıyor. Maç içinde Polis aynı taraftar grubu arasında tampon bölge oluşturuyor. İnanılmaz ama gerçek. Takımdaşlar kendi takımlarına yine kendi renklerinin koltuklarını acımasızca fırlatıyor.

Yıkıp parçalıyor. Genç Fenerbahçeliler ile Esenler olarak adlandırılan iki grup arasında yaşanan bu güç savaşını anlamak çok basit ama algılamak ve kabul etmek imkansız.

Mükemmel tesisleşme yaşayan, sportif yatırımlar anlamında üç büyüklerden Galatasarayı 2 , Beşiktaşı 4 kat geride bırakan, yıllık forma satışlarında 19,5 milyon dolar geliriyle 9 milyon dolarlık Galatasaray ve 6 milyon dolarlık Beşiktaş'ı geride bırakan Fenerbahçe, tribünlerde neden böyle bir sıkıntı yaşıyor.
Ama asıl merak edilen ve cuma günü taraftarların da bir araya gelerek Fenerbahçe yönetimine yolladıkları ARTIK STADLARDA BU OLAYLARI İSTEMİYORUZ diyen yazı karşısında;
Fenerbahçe yönetimi
Valilik.
Emniyet müdürlüğü.
Hükümet ve
Basın olarak bizlerin neler yapacağı. :20:


Ya üzerimize düşen modern dünyanın gerekleri, ya çağ dışı anlayış ve öksel hançerin yüreğimi kanatan acısı.

Seçim sizin, bizim ve onların. Ama asla taraftar kisvesindeki futbol holiganlarının olmamalı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 653
favori
like
share
keskinkilic_68 Tarih: 16.02.2007 23:35
insan stadlara gidemez oldu bu ne ya savaş alanına çevirdiler futbolun güzelliği taraftarlardır ama artık çirkin yüzü oluo :18: :18: :18: