[COLOR=burlywood]Tam ay tutulması, bu yıl iki kez yaşanacak. 3 Martı 4 Marta bağlayan gece gerçekleşecek 2007nin ilk tam Ay tutulması, havanın açık olması durumunda, tüm Türkiyeden çıplak gözle, izlenebilecek.


Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Ankara Üniversitesi Rasathanesi Müdürü Doç. Dr. Berahitdin Albayrak, tam Ay tutulmasının, dolunay aşamasındaki Ayın tamamen kararması anlamına geldiğini belirterek, 3 Mart tarihinde Ay, Dünya, Güneş üçlüsünde Ay ve Dünyanın gölge oyununa şahit olunacağını söyledi.


[COLOR=coral]Nadir görülen gök olaylarından biri olması nedeniyle önem taşıyan tutulmanın Türkiyeden bu yıl içinde izlenebilecek tek tam Ay tutulması olduğunu vurgulayan Albayrak, bir sonraki benzer ay tutulmasının Türkiyeden Haziran 2011de gözleneceğini belirtti.

Albayrak, 3 Mart gecesi TSİ 23.30da ayın sol taraftan kararmaya başlayacağını, tam tutulmanın ise 00.44-01.58 saatleri arasında yaşanacağını bildirdi. Tam tutulma sırasında Ayın renginin koyu kırmızıdan sarıya dönüşeceğini belirten Albayrak, tutulmanın izlemeye değer olan bölümünün 1 saat 14 dakika süreceğini kaydetti.

[COLOR=burlywood]Tutulmanın TSİ 03.12de sona ermesiyle, Ay, Dünya ve Güneşin bu nadir birlikteliği noktalanmış olacak. Ayın tamamen dünya gölgesi içine girme aşaması, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ülkeleri ve Asyanın bir kısmından gözlenebilecek.

Tam ay tutulmasının güneş tutulmalarından sonra en çok ilgi çeken gök olaylarından biri olduğunu belirten Albayrak, güneş tutulmalarını çıplak gözle izlemenin zararını hatırlatarak, ay tutulmasının bu yönüyle çok rahat gözlenebilecek bir olay olduğunu ifade etti.

[COLOR=coral]Gözlem için teleskop gerekmediğini, gözü korumak için de herhangi bir filtreye ihtiyaç duyulmadığını anlatan Albayrak, ay tutulması sırasında dünyanın yuvarlaklığının bir kez daha test edilebileceğini vurguladı.


Güneş ve Ay tutulmaları, nadir gözlenen doğa olayları olmaları nedeniyle, bilimsel yolla açıklanamadıkları dönemlerde korku ve endişe yarattı. Mitlere, efsanelere konu olan ve farklı inanışlarla açıklanan tutulmalarla baş etmek içinde birçok yol denendi.

[COLOR=burlywood]Bazı söylencelerde, ayın kararması, Aya saldırıldığına, düşmanların Ayı sakladığına, kötü ruhların Ayı sardığına, yediğine ve Ayın kötülüklerle mücadele ettiğine dair ifadelerle anlatıldı.

Bu inanışlar nedeniyle Ayın tekrar aydınlanması için büyüler yapıldı, teneke, davul, tencereler çalınarak gürültü çıkartıldı, silah atıldı, dua edildi ve hatta aya kurban verildi.

İLGİNÇ EFSANELER

[COLOR=chocolate]Mısırlılar; Ayın, Güneşin ışığını habersizce alıp kullandığına, bunun üzerine kurulan yıldızlar mahkemesinin de Aya gündüzleri görünmeyi yasakladığına inanıyorlardı. Bu inanca göre, sadece Ay tutulmalarında açık görüşe izin veriliyor ve Ay o gün yeryüzüne inip arkadaşlarıyla görüşüyordu.

Şamanizmde, tutulmalarda kötü ruhların güneşin ve ayın etrafını sardığı düşünülüyor, karanlığın felaket getireceği inancıyla kötü ruhları kovmak için ateşler yakıyor, gürültü çıkartılıyordu.

[COLOR=chocolate]Budizm ve Konfiçyusa göre, kötü ruhların işi sanılan tutulmalar karşısında tepkili tapınma törenleri düzenleniyordu. Altay Türklerinin bir efsanesinde de yedi başlı dev (yelbegen) Ay ve Güneşten öç almak için onları kovalıyor ve yiyordu. Altay Türkleri de, Ay tutulduğu zaman şöyle diyordu: Yine Yelbegen Ayı yedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 842
favori
like
share
Nehir Tarih: 09.06.2009 13:46
Birleştirildi..
dijital_h Tarih: 20.02.2007 09:37
paylaşım icin tesekkur ederim...