Obezlerde bu oran daha fazla...
Vücuttaki fazla yağ dokusunda kanseri tetikleyici maddeler bulunduğu, obezlerde meme kanseri görülme riskinin yüzde 50 fazla olduğu bildirildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rasih Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, kadınlarda menopoz sonrası obeziteyle meme kanseri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ifade etti. Vücuttaki fazla yağ dokusunda kanseri tetikleyici maddeler olduğunu kaydeden Yılmaz, ''Obezlerde, fazla yağ dokusuyla kanser oluşumunu önleyici maddeler de azalmış olduğundan hastalık riski artıyor'' görüşünü bildirdi.

Prof. Dr. Yılmaz, obezlerde meme kanseri görülme oranının, obez olmayanlara oranla daha fazla olduğunu belirterek, bunun yanında şişmanlığa bağlı olarak kalın bağırsak, böbrek, pankreas bezi gibi kanser türlerinin de bu kişileri tehdit ettiğini bildirdi. Prof. Dr. Rasih Yılmaz, kanserden ölümlere bakıldığında, obeziteye bağlı kanser ölümlerinin kadınlarda yüzde 20, erkeklerde yüzde 14'lük oranı oluşturduğunu ifade etti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 561
favori
like
share
dijital_h Tarih: 20.02.2007 10:12
paylaşım icin tesekkur ederim... :20:
DİDEM Tarih: 18.02.2007 19:35
kilo her hastalığa davetiyedir :85:
ozlems_o Tarih: 18.02.2007 15:03
teşekkürler su perisi