Hayvanlarda bulunan pek çok mikrop, saç kırandan uyuza, karın ağrısından ishale, zeka geriliğinden alerjilere, hatta ölüme kadar varabilen çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, hayvanlarda bulunan pek çok mikrobun, saç kırandan uyuza, karın ağrısından ishale, zeka geriliğinden alerjilere, hatta ölüme kadar varabilen çok ciddi hastalıklara yol açabildiğini belirterek, ''Evdeki dostlarınız, düşmanınız olabilir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, yaptığı açıklamada, evde hayvan beslemenin çocuklarda sorumluluk duygusunu geliştirdiği gibi, insanlara pek çok hastalığı da bulaştırabildiğini bildirdi. ABD'de her yıl çocukların yüzde 4 ile 10'unun evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklara yakalandığını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bu hastalıkların bazen anne karnındaki bebeği de etkilediğini söyledi.

Özellikle çiğ etle beslenen, aşıları ve düzenli sağlık kontrolleri yapılmayan, ev dışında tutulan, evcil olmayan ya da sahipsiz hayvanlarda tehlikenin daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle dedi: ''Hayvanlarda bulunan pek çok mikrop, saç kırandan uyuza, karın ağrısından ishale, zeka geriliğinden alerjilere, hatta ölüme kadar varabilen çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Evcil hayvanlardan insanlara hastalık bulaşması, derideki sıyrık, ısırık, solunum ve hayvanların idrar ya da dışkısına temasla olabilir.''

Prof. Dr. Yorulmaz, bu hastalıkların özellikle bebeklerde, 5 yaşından küçük çocuklar, gebeler, zeka geriliği olanlar, kanser, şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar, kemoterapi alanlar, alerji ve astım hastaları gibi bazı guruplarda çok daha tehlikeli olduğunu bildirdi.

''EN FAZLA HASTALIĞI KEDİ VE KÖPEK BULAŞTIRIYOR''

Prof. Dr. Yorulmaz, kedi ve köpeklerin, hastalık bulaştırmada en tehlikeli hayvan olduğunu söyledi. Ev dışında daha fazla vakit geçirdikleri için köpeklerin kedilere göre daha tehlikeli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, şunları kaydetti:

''Kedi ve köpeklerden bulaşan kuduz, toksoplazmoz, salmonella, barsak parazitleri, veba, tetanoz, yara enfeksiyonu gibi hastalıklar çok önemlidir. Bunlardan toksoplazma, gebelikten hemen önce veya gebelik sırasında anneye bulaşırsa, annede hiçbir belirti vermeden bebeğe geçebilir. Bunun sonucunda bebekte zeka geriliği, körlük gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu parazit, kedinin vücudundan dışkısıyla dışarıya atılır. Hastalık ise bu dışkı ile kirlenmiş yerlerden ve kedinin tüylerinden insana geçer.'' Hamilelikte kedi ve diğer evcil hayvanlardan uzak durulması ve etlerin mutlaka hiç pembelik kalmayıncaya kadar pişirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, brusella hastalığının çiğ süt ve çiğ sütle yapılmış ürünler ile çiğ etle de bulaşabildiğinden, çiğ etle beslenen kedi ve köpeklerde görülebileceğini, bunun gebelerde düşüğe yol açabileceğini bildirdi. Listeria hastalığının da evcil kedi ve köpeklerde bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, ''Hastalık, normalde grip benzeri bir şekilde görülürken, gebede düşük, ölü doğum ya da yeni doğan bebekte ağır hastalığa neden olabilir'' diye konuştu.

KUŞ VE DİĞER HAYVANLARDAN GELEN HASTALIKLAR

Dokunmakla tüyleriyle tozlaşan dışkı ve diğer atıklarıyla kuşların da insanlara pek çok hastalık bulaştırabildiğini bildiren Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, bu hastalıklar arasında kuş gribi, salmonella, psittakoz, kriptokkoz, klamidyanın bulunduğunu söyledi. Psittakozun bazen çok ciddi bir akciğer hastalığına yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, bu hastalığın kaynağının papağanlar olduğunu, gebelikte bu hastalığın çok daha ağır seyrettiğini kaydetti.. Muhabbet kuşlarının da bazen çok ağır olabilen zatürreye yol açabildiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, kuşların nadiren kriptokok adlı bir menenjite, alerjik alveolit adlı akciğer hastalığına ve giardia adlı uzun süren bir ishale neden olabildiğini bildirdi. Balıklardan bulaşan en önemli hastalığın ise bağırsak hastalığı olan salmonelloz olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, şunları kaydetti:

''Bu hastalıktan korunmak için akvaryum temizlerken eldiven kullanılmalı ve akvaryum boşaltıldıktan sonra mutlaka dezenfekte edilip, sonra temiz su ile doldurulmalıdır. Son zamanlarda ev hayvanı olarak alınan kaplumbağaların dışkılarında salmonella mikrobu bulunabilmektedir. Hamsterler ise kuduz ve tularemi mikrobu taşıyabilmektedirler. Bu hayvanların yaşadıkları yeri temizledikten sonra dezenfekte etmek korunmada faydalıdır. Bu işlemleri bittikten sonra ise eller bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 583
favori
like
share
dijital_h Tarih: 20.02.2007 10:09
paylaşım icin tesekkur ederim... :20:
DİDEM Tarih: 18.02.2007 19:38
evde hayvan beslemiyorum ve bunada karşıyım :2:
SU-PERISI Tarih: 18.02.2007 16:27
çok güzel bir muhabbet kuşum vardı öldükten sonra evde hayvan beslemiyorum saglık açısından da sakıncalı buldugum için teşekkürler arkadaşım
ozlems_o Tarih: 18.02.2007 15:11
hayvansever biri deilim dicem aslıdna severimde uzaktan evde hayvan beslemekte sanırım bneim için imkansız neyseki o mikroptan yırttım

teşekkürler fiber optic