Hipnozla terapi (hipnoterapi), birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Hipnoterapist ve Histoloji, Embriyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Özcan, ''Hipnoterapi, özellikle kimyasal anestezi uygulanmadan yapılan ameliyatlarda, ağrısız doğumlarda ve psikomatik hastalıklarda sıkça kullanılıyor'' dedi.

Doç. Dr. Osman Özcan, hipnozla tedavi yönteminin dünyada hekim, diş hekimi ve psikologlar tarafından etkin bir şekilde kullanıldığını söyledi.

Hipnozun fizyolojik bir durum olduğunu, hipnoterapinin de bu pencereden girilmesi yoluyla uygulanan bir tedavi olduğunu söyleyen Özcan, hipnoterapinin bazı hastalıklarda tedavi edici, bazılarında tedaviye yardımcı olucu, bazı durumlarda ise teşhis koyucu olduğunu belirtti.

Özcan, hipnoterapinin, filmlerde izlenen ve ''sahne hipnozu'' olarak adlandırılan uygulama ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Birçok hastanın, hipnoz süresinde özel sırlarının ortaya döküleceği endişesini taşıdığını belirten Özcan, ''Kişinin farkındalığı, hipnoz süresince bilinç düzeyinde devam etmektedir. Kişi, istemezse sırlarını hipnoteparist ile paylaşmayabilir. Bu endişe yersizdir'' diye konuştu. Özcan, hipnozdan çıkamama gibi bir durumun da söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 620
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 18.02.2007 16:28
verdigin bilgiler için teşekkürler özlem