Bilim adamlarının yaptığı araştırma, hamilelerin balık yemesinin doğacak bebek için yararlı olduğunu ortaya koyarak Amerikan sağlık kuruluşlarının, civa riskine karşı hamile kadınların balığı az tüketmeleri yönündeki tavsiyesini boşa çıkardı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden Joseph Hibbeln ve İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nden arkadaşları, İngiltere'de 1991-1992'de 11 bin 875 hamilenin beslenme alışkanlıklarını, daha sonra da 8 yaşına dek çocuğun nörolojik ve davranışsal gelişimini inceledi.

Bilim adamları, hamile kadınların sinir sistemini güçlendiren Omega-3 yağ asidinin bolca bulunduğu balığı tüketmesinin doğacak bebeğe yararlı olduğu sonucuna vardı.
İngiliz tıp dergisi The Lancet'de yayımlanan araştırma, hamilelerin haftada 3 porsiyondan fazla balık tüketmesinin çocuğun sinirsel ve davranışsal gelişimini olumsuz etkilediği yönündeki iddialara da kanıt bulamadı.

Bununla beraber araştırmada hamilelerin, haftada 340 gramdan fazla balık yemesinin çocuğun nörolojik gelişimine olumlu etkisi olduğu ortaya çıktı.
Fransa'da doktorlar haftada en az 2 defa balık tüketilmesini tavsiye ederken, Fransız Sağlık Ürünleri İçin Sağlık Güvenliği Ajansı, hamilelerin, emzirenlerin ve küçük çocukların, önlem olarak kılıç balığı gibi yırtıcı balıkları tüketmemeleri konusunda uyarıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 604
favori
like
share
dijital_h Tarih: 20.02.2007 10:14
paylaşım icin tesekkur ederim... :20:
DİDEM Tarih: 18.02.2007 19:34
değerli bilgilerin için teşekkürler özlemciğim
SU-PERISI Tarih: 18.02.2007 16:37
hamileler haftada üç gün balık yemeli dogacak çoçugun saglıgı açısından faydalı teşekkürler özlemcigim