Dünyada ilk kez yağ dokusundan elde edilen kök hücre kalbe nakledildi. 67 yaşındaki erkek hastanın hasarlı damarlarının tam olarak iyileşip iyileşmeyeceği altı ay sonra belli olacak


Dünyada ilk kez gerçekleşen operasyonla yağ dokusundan elde edilen kök hücre kalbe nakledildi.Hastanın iyi olduğu, fakat liposuction'la karın yağlarından alınan kök hücrenin, kalpteki hasarlı damarları tam olarak iyileştirip iyileştiremeyeceğinin altı ay sonra belli olacağı belirtildi.

Gregorio Maranon Hastanesi kardiyologları adı açıklanmayan hastanın 30 Ocak'ta tedavi olduğunu ve 36 hastanın daha sırada beklediğini açıkladı. Dr. Francisco Fernandez-Aviles ve hastanenin bu tedavi için birlikte çalıştığı ABD'deki Teksas Kalp Enstitüsü'nden meslektaşı Dr. Emerson Perin beş saat süren operasyonu şöyle anlattı: "Kök hücreler yağ dokusundan çıkarıldı, temizlendi, seçildi ve hastanın kalbine nakledildi. Bu operasyonla, kalbe kan akışının doğru şekilde yapılmasını sağlayacak kalp damarlarını yenilemeyi amaçlıyoruz."

En fazla sayıda kök hücreyi barındıran yağ dokusundan çıkarılanların, diğer kök hücreler gibi üç hafta bekletilmesi gerekmiyor. Böylece iki saatte 28 milyon hücre nakil için hazır duruma gelebiliyor.

Bilim insanları, vücuttaki her çeşit hücre ve dokuya dönüşebilen kök hücrenin çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğine inanıyor. Kök hücre daha önce kordon kanı, kemik iliği, gebe kadının karnındaki amniyo sıvısı ve fare embriyonundan elde edilmişti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 538
favori
like
share
dijital_h Tarih: 20.02.2007 09:38
paylaşım icin tesekkur ederim...