Birçok kişinin endişe ettiği "karabasının" basit bir uyku hastalığı olduğu belirtildi.


Karabasının basit bir uyku hastalığı olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, "Karabasan, uykuya daldıktan bir süre sonra şeytanın gelip göğse oturması, boğazınızı sıkması, nefes alamama, hiçbir yerinizi oynatamama, bağıramama, yardım isteyememe şeklinde tarif edilen müthiş bir dehşet ve panik tablosu olarak tanımlanır.

Kültürümüzde cinlerle ilişkilendirilen ve sıklıkla hocalara danışılan bu durum, aslında basit bir uyku bozukluğudur. Bu olay, uykuya daldıktan kısa bir süre sonra özellikle genç insanlarda hafif uykudan derin uykuya geçiş esnasında üst beyinle alt beyin arasında geçici bir uyumsuzluktan kaynaklanan sorun nedeniyle yaşanabilmektedir.

Bu olay bütün dünyada yaygın olarak görülmektedir. Örneğin bunun Japon halk kültüründe deniz cinlerine, İngiliz halk kültüründe hortlaklara, Kuzey Amerika'da cadılara bağlı olduğu zannedilirmiş. Ülkemizde bunun çok basit, tedavi edilebilen nörolojik bir sorun olduğu maalesef bilinmemektedir.

İnsanlarımız bu konuda ehil olmayan kişilere gidip zaman kaybetmektedirler. Bu hastaların mutlaka nörolojik muayeneden geçmeleri gerekmekir. Bu tür hastaların bazılarında çok nadir olarak tümör, kanser, damar yumaklaşması ya da iltihap gibi beyin sapı kisti saptanabilmektedir. Bu gibi durumların bertaraf edilebilmesi için hastaların ciddi bir nörolojik incelemeden geçirilmeleri şarttır. Tedavi kısa, basit, kolay ve kesindir" diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 588
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 08.06.2007 09:28
şu zamanıma kadar hiç gelmedi merak etmiyor değilim
fiber_optic Tarih: 08.06.2007 08:15
Teşekkürler Ellerine SAğlık
goktunc Tarih: 07.06.2007 23:09
paylaşımın için teşekkürler
ozturk Tarih: 27.03.2007 10:41
teşekkürler emeğe...Karabasanlar karabasmasın diyelim ablacım elimizden bu kadarı gelir... :85:
keskinkilic_68 Tarih: 26.03.2007 14:35
Kültürümüzde cinlerle ilişkilendirilen ve sıklıkla hocalara danışılan bu durum, aslında basit bir uyku bozukluğudur.

bazı büyük islam alimleri karabasanın biz cin olduğu konusunda birleşmişlerdir

aynı belirtileri gösteren bir hastalık olabilir

fakat şuda bir gerçektirki, karabasan gerçektir.
RuNDLL Tarih: 26.03.2007 13:04
Evet olabilirde ancak bana bir kaç kere tamamen uyanıkken olmuştu insan uykulu olunca fazla etkilenmiyor ama uyanıkken olunca biraz ürperiyor doğrusu.
Mesela ona bakarsanız çoğu bilim adamı insanın maymundan türediğine şu an ki bilim teknolojisine rağmen halen inanıyor bilim adamlarının her söylediğide doğru değildir sanırım
Neticede doğru yada yanlış insan ürperiyor biraz.
SU-PERISI Tarih: 21.02.2007 15:22
teşekkürler özlemcigim