* KIBRISTA RUM VAHŞETİ *
Kıbrıstaki sorunun boyutunu anlamak, Türk tarafının haklılığını görmek ve neden bu meselede tüm Türk Milletinin bu denli hassas olduğunu kavramak için, 1974 öncesi dönemde Kıbrıslı Türklere karşı uygulamaya konan soykırım girişimini incelemek gerekir. Bu dönemde adadaki savunmasız Türk halkına karşı gerçekleştirilen insanlık dışı katliam ve işkenceleri vicdanla değerlendiren her insan, bunların bir daha asla yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasına anlayışla bakacaktır. Bu bölümde, konu hakkındaki yabancı kaynaklara dayanarak, Rum vahşetinin sayısız örneğinden sadece bir kısmını aktarıyoruz. Bu dahi, Kıbrıs Türkünün ne kadar büyük bir zulme maruz kaldığını hatırlatmak için yeterli olacaktır.
* Mathiati Katliamı
208 Türkün yaşadığı Lefkoşenin Mathiati köyündeki vahşet Gibbons tarafından şöyle anlatılmaktadır
İlk dakikalarda üç Türk ciddi olarak yaralandı. Türkler beyaz, küçük evlerinden sokağa fırladıklarında, küfreden ve çığlıklarla gülen kalabalık, bunları yol boyunca iteklemeye ve tekmelemeye başladı. Dipçik darbeleriyle yerlere yıkılan dehşete kapılmış Türkler, sokaklarda sürüklenirken kalabalık evlere doluşup, ocaklardan yanan kütükleri çekip perde ve yatakları yakmaya başladı. Yıllar boyunca güneşte kurumuş ahşap çatı kirişlerini önce dumanlar, sonra da ateş sardı. Gürültüyle uyanıp ağlamaya başlayan emzikli bebeleri sıkıca tutmuş, çoğu gecelikli ve ayakları çıplak olan kadınlar, yürüyebilen ve pantolon veya mavi çizgili pijamalarının paçalarını tutmuş çocuklarıyla birlikte, yaralılarını sürükleyen Türkler alevler içindeki sokaklarda itilip kakılıyorlardı. Rum gençler histerik bir biçimde evlere ateş ediyor, kısılmış sesleriyle çılgıncasına bağırıyorlardı. Ateşler evlerin bir kısmını bütünüyle kaplamadan gruplar halinde içlerine doluşup eşya ve tabakçanağı kırmağa değerli eşyaları kapıp ceplerine doldurmaya başladılar. Evlerin gerisinden gelen çılgınca sesler saldırganların dikkatini Türklerin hayvanlarına çekti. Ahırlara doluşup sağlam inekleri, keçi ve koyunları makineli tüfekle taradılar. Tavukları havaya atıp, gıdaklar ve çırpınırlarken ateş ediyorlardı gövdeleri bir tüy bulutu halinde parçalanıyordu.Kalabalık kana susamış bir çılgınlık içinde bağrışıyordu. Türkler, donmuş, açık yol boyunca sürüklenip köyden çıkarıldılar. Azap içinde, tamamıyla Türklerin oturduğu bir sonraki köyün, Kochatisin yakınlarında bırakıldılar. Kochatis köyünün Türkleri komşularına yardım etmek için evlerinden fırlarken kalabalık ateş etme, yakma ve yağmalama çılgınlığına devam etmek üzere Mathiatiye geri döndü. Türk halkına karşı gerçekleştirilen insanlık dışı katliam ve işkenceleri vicdanla değerlendiren her insan, bunların bir daha asla yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasına anlayışla bakacaktır.
* Ayvasıl Katliamı
Gibbonsun Ayvasıl Ayios Vasilios köyü katliamı hakkındaki gözlemleri şöyledir
Silah sesleri duyuldu tüfek dipçikleri ile kilitli kapıları kırdılar insanlar sokaklara sürüklendi. 70 yaşında bir Türk, kırılan ön kapısının sesiyle uyandı.Sendeleyerek yatak odasından çıktığında, bir sürü silahlı gençle karşılaştı. Çocuğun var mı? diye sordular. Şaşkın bir biçimde Evet dedi. Dışarı gönder diye emrettiler. 19 ve 17 yaşlarındaki iki oğlu ve 10 yaşındaki kız torunu aceleyle giyinip, silahlı adamların peşinden dışarı çıktılar.Çiftlik duvarının dibine dizildikten sonra, silahlı adamlar tarafından makineli tüfek ateşiyle öldürüldüler. Başka bir evde, 13 yaşında bir erkek çocuk elleri dizlerinin arkasına bağlanıp yere yıkıldı. Ev talan edildi ve talancılar çocuğu tekmeleyip ırzına geçip, sonra da bir tabancayla başının arkasından vurdular. O gece Ayios Vasiliosta toplam olarak 12 Türk katledildi. Diğerleri toplandı, itilip kakılarak oradaki Türklerin yanına sığınmak üzere Skylloura yoluna çıkarıldı. Gecelikleri, pijamaları ve çıplak ayaklarıyla soğukta sendeleyerek ilerlemeye başladılar. Rumlar karanlıkta arkalarından ateş ediyorlardı.Silahlı adamların dikkati Türk evlerine çevrildi. Evleri yağmalayıp tahrip ettiler, yorulduklarında da ateşe verdiler. Aynı yörede, tek kalmış çiftlik evlerinde dokuz Türk daha öldürüldü.
* Kumsal Katliamı
Gibbonsun Kumsal katliamı konusundaki gözlemleri şöyledir
Silahlı adamlar kapıları kırdılar dipçikleyerek, döverek, yumruklayarak ve küfrederek Türk evlerine doluştular. Kumsaldan geri çekiliş başladı. Bir kere daha, Nazilerin saldırısı altında bozguna uğrayan Avrupada olduğu gibi aileler, şaşırmış, dehşete düşmüş bir halde kulaklarında tüfeklerin gürültüsü ve makinelilerin takırtısının yankısıyla evlerinden soğuk sokaklara döküldüler. Kayıp düşerek, birbirlerine tutunarak koşmaya başladılar. Sokakta bir kadının Allah rızası için birisi yardım etmeyecek mi? diyen çığlığı yankılandı. Kumsalın Türk sakinlerinin 159 u o gece kaçamadı. Banyodaki dört kişi ve ev sahibesinden başka dört kişi daha o gece öldürüldü. 150 si rehin alındı. Rehinelerden bir kısmını bir daha gören olmadı.
* İtalyan Gazetecinin Gözlemleri
Ocak 1964de Kıbrısta bir İtalyan gazetecinin gözlemleri ise şu şekilde idi
Şu anda Türklerin köylerinden göçlerine şahit oluyoruz. Rum terörü acımasız binlerce kişi evlerini, topraklarını, sürülerini terk ediyor. Bu sefer Helenlik laflarının ve Platonun bütününün bu barbarca ve kudurmuş davranışları gizlemesi imkansız. Türk köylerinde akşam üstü saat dörtte sokağa çıkma yasağı yürürlüğe giriyor. Tehditler, silah sesleri ve kundakçılık girişimleri karanlık basar basmaz başlıyor. Ne kadın, ne de çocuğun gözetilmediği Noel katliamından sonra, herhangi bir mukavemet imkansız gözüküyor.
* Amerikalı Gazetecinin Gözlemleri
Lefkoşenin Ayios Sozomenos köyündeki olaylar hakkında, Time muhabiri Robert Ballın gözlemleri şöyledir
En şiddetli çarpışma, Rumların yumru yumru zeytin ağaçlarının örtüsünden yararlanarak taarruz ettikleri köyün batı kıyısında olmaktaydı. Dokuz Türkün sığındığı evin bir penceresi bir roketatar mermisiyle uçurulmuş, ikinci katı da kurşun delikleriyle tam anlamıyla kevgire dönmüştü. Umutsuzluk içinde dere yatağına doğru, kaçmaya çalışan bir Türk çoban, kapıdan birkaç adım ötede vuruldu. Bir diğeri ise eline geçirdiği bir yabayla Yunan mevzilerine tek başına, nafile bir taarruza kalktı, hemen öldürüldü.
* İngiliz Gazetecinin Gözlemleri
Kıbrısın istilasından sonra yüzlerce Kıbrıslı Türk, Milli Muhafızlarca rehine alınmış, Türk kadınlarının ırzına geçilmiş, çocuklar cadde ortasında öldürülmüş ve Limasoldaki Türk mahalleleri tamamen yakılmıştı.
* Bir Alman Turistin Gözlemleri
Yunanlıların kasaplığını insan zekası kavrayamaz... Magosa etrafındaki köylerde Rum Milli Muhafızları, vahşetin eşsiz örneklerini gösterdiler. Türk evlerine girdiler acımasızca kadın ve çocuklara mermi sıktılar birçok Türkün gırtlağını kestiler Türk kadınlarını toplayarak ırzlarına geçtiler...
* Gözlemci James Raynerin Tespitleri
Kıbrıs Rumları, XX. yüzyılda, çağdışı davranışlar sergileyerek giriştikleri katliamlarda masum Kıbrıs Türklerini hunharca öldürmekle kalmayıp kazdıkları çukurlara yarı canlı insanları da doldurmuşlardır. İşte gün ışığında mezardaki pek çok insan cesedi Yunan vahşetini dünya kamuoyuna tanıtıyor. Toplu mezarlardan çıkarılan Kıbrıslı masum Türklerin cesetleri, yıllardan beri adada derebeylik yasalarını uygulayan Rumların, ne derece vahşi olduklarını kanıtlıyordu...

Kaynaklar :
* James Rayner, Ezilmiş Çiçekler, Lefkoşe, 1982
* H. Scott Gibbons, Peace Without Honour, Ankara, 1969
* Robert Ball, Time, 14 Şubat 1964
* Giorgio Bocca, Il Giorno, 14 Ocak 1964
* Almanyanın Sesi, 30 Temmuz 1974
* David Leigh, The Times, Londra, 23 Temmuz 1974

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 748
favori
like
share
Anka Tarih: 26.03.2007 23:05
..bu arada paylaşm için tşk derdo
Anka Tarih: 26.03.2007 23:04
Allah'ın adaletine inanıyoruz
...ve Allah CC 'ya bütün kandaşlarımızın azadlığı için dua ediyoruz