İşte size diyet stratejileri...
En katı diyetleri yapıyor, verilen mönülere uyum gösteriyor, suyunuzu eksik etmiyor ama kilo veremiyor musunuz? O halde en kritik noktalara bir kez daha göz atın.

Atacağınız küçük adımlar büyük başarılar getirecektir, bunun için planlı olmalı hayata kolay geçirebileceğiniz alternatifler denemelisiniz diyen Diyetisyen Berrin Yiğit, sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloyu korumak için uyulması gereken diyet stratejilerini anlattı.

Her gün yediklerinizi not ederek ya da mönü üzerinde işaretler koyarak başarınızı takip etmenizi öneren Berrin Yiğit, Böylece kendinizin kontrol mekanizması olacaksınız, acıktığınız anlarda aslında yeteri kadar yediğinizi ve açlığın tamamen duyusal açlıktan öteye geçmediğini göreceksiniz. Küçük gülücükler, karikatürlerle kendi kendinizi tebrik ederek bu besin günlüğünü eğlenceli bir diyet hikayesine dönüştürebilirsiniz diyor.

ÇOK SIK TARTILMAYIN, AMA İPİN UCUNU DA KAÇIRMAYIN
Tartılmanın ve sonuçlarla yüzleşmenin herkes de aynı etkiyi yaratmayacağını vurgulayan Yiğit, bazı insanların tartıda hareket görmezlerse, demoralize olarak diyeti terk ettiklerine dikkat çekiyor. Bu yapıdakilerin haftada bir tartılmasını, mümkünse vücut analizi yapan profesyonel bir tartı kullanmasını öneririm.

GÜNDE 2 SAATTEN FAZLA TELEVİZYON İZLEMEYİN.
Araştırmalar günde iki saatten fazla televizyon seyreden yetişkinlerin %7 daha fazla kalori aldığını ve bu ekstra enerjinin şekerli besinlerden geldiğini gösteriyor. Uzmanların televizyon tutkunlarına önerisi ise Kendinize her gün bir dizi ya da film izlemek gibi kotalar koyun, televizyondan vazgeçemiyorsanız, karşısına yerleştireceğiniz yürüyüş bandı veya bisiklet ile arada bir müzik kanalı açıp en az 4 şarkıda dans edin.

DİYET PARTNERİNİZ OLSUN
Uzun süreli diyet programlarında diyete destek verecek kişilerin de önemine değinen Yiğit, diyet partneri ile haftada 3 kez görüşenlerin, diyetisyene düzenli gidenlerin ve grup toplantılarına katılanların yapmayanlara kıyasla daha başarılı olduğunu söylüyor. Yiğit, Bu tarz etkinliklere ayıracak vaktiniz yoksa diyetisyeninizle msnde görüşün, e-mail grupları yaratın ya da e-forumlara katılın diye konuşuyor.

LİFTEN ZENGİN BESLENİN
Tokluk hissini artıracak, barsak aktivitelerini hızlandıracak liften zengin besinler diyet sürecinin daha rahat ve uzun soluklu olmasına yardımcı olabilir. Çiğneme süresinin uzunluğu nedeniyle yemek süresini uzatarak yeme miktarı üzerine düşürücü etki yapabilen posalı besinler sindirim siteminde besin geçişini hızlandırarak, doygunluk hormonlarını da destekleyerek dolaylı yollardan zayıflamaya yardımcı olabiliyor.

SPOR YAPAMIYORSANIZ HAREKET İÇİN ALTERNATİF YARATIN
Berrin yiğitin zamansızlıktan yakınıp spor yapamayanlara tavsiyeledi de var. Hiçbir şey yapmamaktansa telefonda konuşurken, dolap karşısında kıyafet seçerken, televizyon izlerken aklınıza geldikçe oturduğunuz yerden kalkıp olduğunuz yerde jogging yapın ya da bacaklarınızı sağa sola açarak istediğiniz bölgeyi çalıştırın ve metabolizmanızı canlandırın. Bir diğer pratik teşvik de adım sayar takarak kişilerin adım sayılarını her gün 1000er adım artırarak günde 10,000 hedefine ulaşmaktır.

GÜNDE EN AZ 7 SAAT UYUYUN
Chicago Üniversitesinde yapılan bir çalışma uyku sorunu yaşayanların iştah kontrolü sağlayan hormon seviyelerinin düşük olduğunu gösteriyor. Yiğit de günde ortalama 4 saat uyuyan bayanların obez olma riskinin arttığını söyleyerek Gece geç saatlere kadar oturan bireyler muhtemelen kalori tuzaklarına düşüyor ve yetersiz uyku daha sık tatlı krizi yaşanmasına neden olabiliyor. En ideali erken yatıp erken kalkmak, güne spor ve dengeli bir kahvaltı ile başlamak diyor.

HER GÜN ORTALAMA 8 BARDAK SU İÇİN
8 bardak su içen bireylerin metabolik hızlarının %30 oranında arttığını ve bu artışın 90 dakika kadar devam ettiğini söyleyen Yiğit, su tüketimini en az 8 bardağa çıkarmanın yılda ortalama 3 kiloluk kayba yardımcı olacağını söylüyor ve ekliyor; O zaman her öğün öncesi 1-2 bardak su içerek bu kolay hedefi gerçekleştirebilirsiniz.

İŞKOLİK OLMAYIN, 9 SAATİ GEÇİRMEYİN
Helsinki üniversitesinde 7000 yetişkin üzerinde yapılan bir incelemede günde 9 saatten fazla çalışanlarda diğer zamanlara göre kilo artışı gözlenmiş. Diyet ve egzersize zaman ayıramama, iş stresinin etkilerinden kaynaklanabilecek bu durum, kortizol hormonundaki dengesizliklerden dolayı da yaşanıyor olabilir.

SİZİ MOTİVE EDEN BİR MANTRANIZ OLSUN
Yeme atakları geldiğinde insanın kendi kendini telkin edeceği bir çıkış yolu bulması gerektiğini ifade eden Yiğit, Mesela Bu krizleri önleyebilirim, 10 dakika dayanırsam geçecektir, dikkatimi başka yere kanalize etmeliyim diyerek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Ya da elinizi bir kurabiyeye giderken bulduğunuzda İleride torunlarımla parkta rahat rahat oynayacağım, enerjim ve sağlık durumum buna izin verecek demek sizi motive eder diyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1143
favori
like
share