Federal Almanya'da hükümetin ülkedeki kömür madenleri için ayırdığı destek bütçesi bazı ocakların zararını karşılamaya yetmiyor. Bu durum ülkedeki kömür endüstrisinin aşamalı olarak sona erdirilmesini gündeme getirdi. 8 madenin acilen kapatılması ve 3 bin kişinin işsiz kalması sözkonusu. AP Ajansı'ndan Frank Augstein bu haber için ülkenin batısında Voerde'de biraz önce paydos eden kömür madencisi Harald Kraps'ı fotoğrafladı.kömür madenciliği Federal Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sergilediği ekonomik mucizenin en önemli itici gücüydü. Madenci bilmiyordu belki bunu ama 'o' ana yayılan, hakim olan acı ve derin gülümseme bu gerçeği hatırlatıyordu.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir yol işçisinin çocukları ve okuldan çıkan öğrenciler... Temiz pak üniformalarıyla öğrenciler yoksul çocukların bulunduğu yerden geçerken istiflerini bozmuyorlar. Kendi konumlarına tezat eğitim olanağından yoksun çocukları yok farzediyorlar. Küresel ekonominin yükselen yıldızı Hindistan'ın toza bulanmış görülmek istenmeyen gerçeklerinden bir kesit.

Pakistan'ın başkenti İslamabad...Kerbela'da şehit edilen hazreti muhammed'in torunu imam hüseyin ve yakınları için yapılacak muharrem ayini öncesinde çekilmiş bir fotoğraf. Birazdan ayin başlayacak ve bu şii,iyice bilenmiş bıçaklarla kendini yaralayacak. 'O' an, 1400 yıllık acının sadece muharrem törenlerinde değil hep var olduğunu gösteriyor. Zira 'o' ana sinen dingin beyazlığı şii'nin eli kesiyor
:78: :78: :78:

Tabiatın, zamanla, hareketle oyunu adeta.ama güneşi, buz kristallerini, hareketi ve 'o' anı biraraya getiren Douglas C.Pizac'ın sayesinde. Amerika'da düzenlenen serbest kayak dünya kupası yarışları öncesinde İsviçreli sporcu Thomas Lambert, idman yapıyor. O sıralarda gökyüzünde ''sundog'' veya bilimsel adıyla ‘parheilon’ denen bir oluşum var.Bu, güneş ışığının belirli bir açıyla atmosferdeki buz kristalleri arasından geçtiği sırada oluşuyor. Parheilon genellikle daha başka şekillerde ortaya çıkıyor. Ama tabiatın bir oyunu demiştik ya...Bu parheilon, denizde teknelerin yanısıra yüzen yunuslar gibi adeta kayakçının hareketine eşlik ediyor.

Fotoğrafçı Mustafa Önder'in 4 aylık bir sürede Avustralya'dan Kamboçya'ya ,Vietnam'dan Tokyo'ya yaptığı gezi sırasındaki izlenimlerinden biri. Avustralya'nın Melbourne kenti tren istasyonu...Fotoğrafçı, gün ışığının vagondaki hayatlarla, dışardaki hayatları buluşturup cama yapıştırdığı 'o' anı yakalamış. Mustafa Önder'in bu gezisinden izlenimler bir sergide biraraya getirildi. Mustafa Önder fotoğrafları ,İstanbul Çukurcuma'daki Article Sanat Galerisi'nde 23 Şubat'a kadar sergilenecek.

Sık sık Karadeniz’den insan manzaralarıyla ve insan programına katkıda bulunan NTV Trabzon muhabiri Ahmet Kayacık'tan bir fotoğraf. Trabzon kent merkezinin kıyı şeridinde akşam vakti amatör balıkçılar....Ahmet Kayacık, yöreye has, birbirini tamamlayan, bütünleyen tabiat ve insani özelliklerin adeta nöbet devrini fotoğraflamış. Karadeniz'in hırçınlığını, Karadeniz insanının heyecanını gökyüzünün üstlendiği 'o' anı..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 443
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.03.2007 17:57
teşekkürler elinize saglık
DİDEM Tarih: 03.03.2007 16:07
paylaşımın için teşekkürler
n_ortac Tarih: 03.03.2007 15:28
paylaşımın için teşekkürler
DusTy! Tarih: 03.03.2007 14:54
:20: :20: :20:
eskitoprak Tarih: 03.03.2007 12:41
:20: