İzel, 29 Nisan 1969'da öğretmen bir ailenin çocuğu olarak Yalova'da doğdu. Birincilikle girdiği İTÜ Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde kemençe eğitimi aldı. 1991'de İtalya'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'na Türkiye adına katıldı.

İzel müzikseverler tarafından asıl Türk pop müziğini patlama zamanlarına denk gelen, Ercan Saatçi ve Çelik Erişçi ile kurdukları İzel-Çelik-Ercan grubu ile tanındı. Üçlünün 1991'de çıkardığı "Özledim" albümü, o yılın en çok satan çalışması oldu.Daha sonra grup, Çelik'in ayrılmasıyla ikili olarak kaldı ve İzel & Ercan adıyla yayınladığı "İşte Yeniden"le yoluna devam etti. İzel, 1993 senesinde "Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması"nda birinci oldu. İki yıl sonra da ilk albümü "Adak"ı çıkardı. Albümdeki "Hasretim" adlı parça neredeyse o yılın şarkısı oldu.

1997 yılında Mustafa Sandal'ın müzik direktörlüğünü yaptığı "Emanet" isimli albümüyle İzel yeniden gündeme geldi. Albümdeki özellikle sözü ve müziği Çelik'e ait "Kızımız Olacaktı" adlı parça ve İzel'in güzel yorumu çok geniş bir kitlenin beğenisini topladı.

1999'da çıkan, içindeki "Yok Yere" adlı parçayla uzun süre konuşulan albümler arasında kalan "Bir Küçük Aşk" ise 2000 yılında remixlenip İzel'in diğer hit şarkıları da eklenek yeniden yayınlandı.

Türkiye'nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul edilen İzel'in, "Bebek" isimli albümü 15 Haziran 2001'de çıktı. Ardından, CO-IZ adını taşıyan kendi şirketinden "Şak "isimli albümünü çıkardı.Dayanamam

Gel etme eyleme
Bana bir haller oluyor anla
Gel etme eyleme
Düzelir herşey belki zamanla
Dayanmak zordur sandım
Yanılmışım gördüm
Çok zor değilmiş unutmak anladım
Seni yine sevemem
Buna dayanamam
Sana köle olsam
Yine yaranamam
Biraz uzak olalım
Belki de yarar
Gör bak o zaman kim kimi arar

Söz-Müzik: Altan Çetin

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 609
favori
like
share
uguruslu_027 Tarih: 29.03.2007 12:33
slm arkadasım ellerine saglık tesekkür ederim. :5: