1952 yılında doğan Fuat Saka, İstanbulda resim, Fransa ve Almanyada da müzik eğitimi aldı. İlk albümünü 1982 yılında yıkılır zulmün son kaleleri adıyla çıkardı. Bir yıl sonra da ayrılık türküsüalbümünü piyasaya sürdü. 1980li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, Kerem gibi (nazım hikmet şiirleri; albümünü 1984 yılında çıkardı.Sanatçı, dördüncü albümü sevdalı türküler 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra nebengleis (kenardaki ray) albümüyle çıktı sevenlerinin karşısına. Daha sonra bu albümü 1989da çıkardığı askaros 1991 yılında piyasaya sürdüğü semahlar ve deyişler ve 1993de çıkardığı şiirce albümü izledi.

Müziğine ;lazca-caz; yakıştırması yapılan fuat saka, 1994 yılında çocuklar için düzenlediği torik balıklar ülkesinde albümü müzik marketlerde yerini aldıktan iki yıl sonra, 1996da demir gökgölle arhavılı ismail albümünü çıkardı.

Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan saka, lazutlar serisinin ilki olan lazutları 1997 yılında sundu hayranlarına. üretken ve kaliteli müzik yapan birkaç sanatçıdan biri olan fuat saka, bir yıl sonra da sen albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Serinin ikinci albümü olan ;lazutlar iyi 2000 yılında, perçem perçem kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı.

Son yıllarda türk müzikseverler tarafından çok sevilmeye başlanan sanatçı, serinin üçüncü albümü olan lazutlar i 2002 yılında bitirdi ve piyasaya sürdü.

Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiyeden birçok müzisyenle çalıştı. müzik hayatını İstanbul Hamburg Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu alman, amerikalı, gürcü ve azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.

Müziğine `Lazca-caz' yakıştırması yapılan Fuat Saka, Trabzon´da başladığı müzik yaşamını 20 yıl Avrupa´da sürdürdü. Saka yaklaşık dört yıldan bu yana da Türkiye´de albümler çıkarıyor. Karadeniz´de, kemençe seslerine eşlik eden horonlarla büyümüş, tipik bir Karadenizli olan Fuat Saka. 1980´li yılların başında Türkiye´den giden ve artık 50´li yaşlarına merdiven dayamış bu sanatçıyı, son yıllarda Türk müzikseverler de yakından tanımaya başladı. Hatta birbiri ardına gelen `Lazutlar' çalışmalarıyla fanatik bir hayran kitlesi bile oluştu. Bu projeden önce Karadeniz müzikleri tarzında çalışma yapmayan ama önceki albümlerine de birer tane Karadeniz türküsü mutlaka koyan Saka, 40´lı yaşlardan sonra insanlarda biraz geriye dönüş başladığını düşünüyor. Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışıyor Fuat Saka, Yunanistan´da festivallere katılıyor ve turnelere gidiyor. Türkiye´de müzik yapmayı seviyor ama diğer yandan da uzun yıllar yaşadığı Avrupa ile bağlarını kültürel anlamda kesmeyi asla düşünmüyor. Tiyatro ve film müziklerinin yanı sıra Fuat Saka uluslar arası bir çok solo konser verdi, Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiyeden birçok müzisyenle çalıştı. Müzik hayatını İstanbul Hamburg ; Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu Alman, Amerikalı, Gürcü ve Azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 688
favori
like
share
SoN-GüL Tarih: 27.02.2007 20:42
Fuat saka buymus demek bilmiyordum

Hakkinda birseyler ögrendik tesekkürler
ZeuS Tarih: 27.02.2007 12:14
ßiLqiLerin için saqol aßi..