Süt, peynir gibi gıdaların taş oluşumunu artırdığı inanışını çürüttü...
Genetik faktörlerin yanı sıra yetersiz sıvı alımının meydana getirdiği böbrek taşıyla ilgili yeni bulgular süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaların taş oluşumunu artırdığı inanışını çürütürken, son yıllarda ülkenin birçok yerinde yaygınlaşan tedavi yöntemleri, hastaların iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Ünsal, yetersiz sıvı alımında, idrarda yoğunluğu artan kalsiyum ve oksalat gibi maddelerin birleşerek kristal haline geldiğini, bu kristallerin birleşmesiyle de taş oluştuğunu anlattı. Ünsal, böbrek veya idrar yollarında doğuştan bir anomali veya enfeksiyon bulunması halinde ise taş oluşumunun daha hızlı olduğunu söyledi.

Ünsal, "Yıllarca süt, yoğurt, peynir gibi yüksek oranda kalsiyum içeren gıdaların taş oluşumunu artırdığına inanılırdı. Bu hastalara kesinlikle bu tür gıdalardan almamaları öğütlenirdi. Oysa yapılan son araştırmalar bunun yanlış olduğunu kanıtladı. Artık hastalara bu gıdaları yasaklamıyoruz. Bunun yanı sıra, hastalarımıza günde 2-2.5 litre sıvı almalarını, hayvansal proteinleri azaltmalarını ve tuzsuz gıdalar almalarını öneriyoruz" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
DİDEM Tarih: 27.02.2007 19:50
değerli bilgilerin için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 27.02.2007 18:37
teşekkrüler canım