Kopenhag Üniversitesi'ndeki CochraneHepato-Biliary Grubu tarafından yapılan araştırmaya göre, antioksidan olarak bilinen A, E ve C vitamin hapları, ömrü uzatmaya yaramıyor.

Daha önce yapılan, 232 bin 606 kişinin katıldığı 68 araştırmayı inceleyen araştırmacılar A, E, C vitamin haplarıyla beta karotin ve selenyum maddelerinin yaşam süresini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğine dair bulguya rastlamadı.

Düşük kalitedeki araştırmaları eledikten sonra daha güvenilir olan 180 bin 938 kişinin katıldığı 47 araştırmayı inceleyen araştırmacılar, bu vitamin haplarının kullanımının az da olsa insan yaşamına olumsuz etkisi olabileceğini gördü.

Kimi uzmanlar, vitamin haplarının çöpe atılması gerektiğini ya da bunların sağlığa yararlı olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtirlerken, kimileri antioksidanların hap olarak alınmaktansa yiyeceklerden alınmasının yararlı olduğunu savunuyor.

''Journal of the American Medical Association'' (JAMA) dergisinde yayımlanan araştırma, bilim camiasını karıştıracak gibi görünse de aslında şu mesajı veriyor: ''Vitaminleri yiyeceklerden alın.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 638
favori
like
share
DİDEM Tarih: 01.03.2007 20:21
hap olarak değilde doğal bitkilerden vitamin almak gerek
ozlems_o Tarih: 01.03.2007 19:54
hiçbir vitaminin ömrü uzatacağını düşünmüyorum ben zaten

teşekkürler su perisi
arwen Tarih: 01.03.2007 11:16
mutlaka vitamini besinlerden almak en sağlıklısı. ancak hormonlu olanları düşününce; ilaç olarakta vitamin takviyesi almak pekte mantıksız gelmiyor açıkçası..

SU-PERISI teşekkürler bilgilendirdiğin için :46:
kuber Tarih: 01.03.2007 11:09
evet aslında bol bol meyve ve sebze tüketmiş olsak daha sağlıklı olucağına inanıyorum herşeyi ilaçlardan beklememek lazım değerli paylaşımın için teşekkürler superisi