AIDS hastalarına bakma sorumluluğu daha çok kadınların üzerine yıkılıyor, buna karşın evlerinden atılanlar ya da sağlık kuruluşlarından geri çevrilenler de yine kadınlar oluyor.

İZMİR - Biyolojik, sosyo-kültürel ve ekonomik nedenlerden dolayı AIDS'in kadınları daha çok etkilediğini belirten Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Birsen Karaca Saydam, bir toplumda cinsiyet ayrımcılığı ne kadar fazla ve kadının sosyal konumu ne kadar düşük ise AIDS'in olumsuz etkilerinin o kadar ağırlaştığını bildirdi.
Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin daha eşit olması ve kadınların güçlendirilmelerinin, AIDS'in yaygınlaşmasını önleme ve kadınları bu hastalıkla baş edebilecek duruma getirme çabaları açısından yaşamsal önem taşıdığını ifade eden Saydam, "Kadının ve erkeğin statüsündeki yapısal eşitsizlikler sonucunda, kadınların enfeksiyonu önleyici girişimlerde bulunmaları güçleşmekte, bu durum AIDS'in sonuçlarını daha da ağırlaştırmaktadır" dedi.

Yerleşik ve köklü toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri AIDS'i körüklediğini vurgulayan Saydam, "AIDS hastalarına bakma sorumluluğu daha çok kadınların üzerine yıkılmakta, buna karşın evlerinden atılanlar, sağlık kuruluşlarından geri çevrilenler de yine kadınlar oluyor. Ancak maddi olanaklara erişimi de çok sınırlı olan kadınların yaşamak için fazla seçenekleri de yok. Bu nedenle AIDS'in yaygın olduğu topluluklarda, geçinmek için seks sıradan bir eylem durumuna gelmekte, bu da hastalığın daha da yaygınlaşmasına yol açmakta" diye konuştu.

Yoksulluğun insanların AIDS'e daha açık olmalarına neden olduğunu belirten Saydam, kadınların dünyadaki yoksullar arasında çoğunluğu oluşturduğunu, HIV enfeksiyonlu bir aileye ve topluluk üyelerine bakım görevinin çoğunlukla kadınların sorumluluğu olduğunu, bunun bir yandan kadınların iş yüklerini ağırlaştırırken diğer yandan gelir getirici işler yapma ve okula devam etme olanaklarını azalttığını kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 569
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 01.03.2007 19:55
ben de katılıyorum bu duruma gerçekten

teşekkrüler
arwen Tarih: 01.03.2007 11:27
''AIDS hastalarına bakma sorumluluğu daha çok kadınların üzerine yıkılmakta, buna karşın evlerinden atılanlar, sağlık kuruluşlarından geri çevrilenler de yine kadınlar oluyor''

demiş ya haberde bence çok haklı.
ımm ya bu konu neresinden bakarsan bak sorunlu..
ama şeyi düşününce daha ümitliyim eskiye nazaran hani bu bilinçlenmeyi..
on sene önce aids ne demek onu bile bilmeyen onca insan varken
en azından bunu bilenler bilinçli olanlar daha fazla..
yavaş yavaş dahada artacaktır eminim.
kadınlara gelince eee ne yapalım.yaradılış böyle sanırım illa hep biz çekecez..
sadece şunu diyebilirim sağlıksa söz konusu olan tavize yer olmamalı ne için olursa olsun..

SU-PERISI haber için teşekkürler :46:
kuber Tarih: 01.03.2007 11:02
teşekkürler superisi
enrique Tarih: 01.03.2007 08:26
Yoksul insanlarda daha çok olduğuna katılıyorum... İmkanları sınırlı ne yapsın kadınlar...

Bilgiler için teşekkürler...
aacayyip Tarih: 28.02.2007 17:18
haklılar güzel bir yazı teşekkür ederim.