[COLOR=chocolate]

27.08.1973 tarihinde İstanbul'da doğdu.
Müziğe Çapa Ortaokulu'na gittiği yıllarda okul orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla başladı. Daha sonra Şehremini Lisesine devam eden sanatçı, müzik derslerinin olmaması sebebiyle, ikinci senesinde olmasına rağmen oradan aynlarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ne başvurdu ve sınavlardan birincilikle geçerek okula girmeye hak kazandı. Sanatçı burada flüt ve piyano eğitimi aldı. Okul korosunun solistliğini üstlendiği lise yıllannda gerek kendi okulu adına, gerekse Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı yarışmalarda 3 yıl üstüste 1. oldu. Bu dönemde İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin en iyi bar ve gece kulüplerinde çeşitli pop orkestralarında perküsyon, flüt çalarak ve şarkı söyleyerek profesyonel yaşama adım attı ve sahne tecrübesi elde etti.
Mezuniyeti sonrasında Peker Müzik'le anlaşarak ilk albümünü, "Benimle Oynama / Çılgınım" adıyla çıkardı. Hem müziği, hem de kişiliğiyle bir anda dikkatleri çeken ve Türkiye'nin Bebetosu lakabı yakıştırılan sanatçı, milyon barajına yakın bir tiraj elde eden bu albümün çıkışını takip eden iki sene içerisinde 300'e yakın konser verdi. Pek çok başarıyı beraberinde getiren bu albümle birlikte, o yıllarda Türkiye'de verilen hemen hemen bütün müzik ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Avrupa MTV Local Hero ödülünü de kazandı.
İkinci albümü "Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim" ile kendini daha geliştirdi ve söz ve beste yazmaya ağırlık verdi. "Yaşandı Bitti" isimli parçasına New York' da çekilen klip büyük ses getirdi.
Bu arada albüm çalışmalarının dışında da müzik etkinliklerini sürdüren sanatçı; Sarah Brightman'la düet yaptı. Ayrıca "Notre Dame'ın Kamburu" isimli fılmde hem soundtrack'i seslendirdi, hem de dublajını gerçekleştirdi. Aynı projeyi Yunanistan'da yapan ünlü Yunanlı şarkıcı Sakis Rouvas ile düet yaptı ve Kıbrıs -Yeşil Hatta birlikte verdikleri konser ile Abdi İpekçi Barış Ödülzi'ne layık görüldü.
Bu yoğun etkinliklerden sonra tüm söz ve besteleri kendisine ait olan 3. albümü "Küçük Prens" i kendi şirketinden çıkaran Burak Kut, bundan sonrakï müzik yaşamına yeni anlaşma imzaladığı Unıversal Müzik'de devam etme kararı aldı. Universal bünyesinden çıkaracağı 4. albümünün de tüm söz ve besteleri kendisine ait olacak.
Bugüne kadar 30'a yakın söz ve bestesi bulunan Burak Kut'un söz ve / veya bestesi kendisine ait eserlerinden bazıları:

'Bebeto' lakaplı şarkıcı Burak Kut uzun bir aradan sonra yeniden albüm çıkarıyor. Sezen Aksu Kut'a bir şarkı vererek destek olurken, Ajda Pekkan yakışıklı şarkıcıyla düet yapmaya hazırlanıyor.

Türk Pop Müziği'nin 'Bebeto' lakaplı şarkıcısı Burak Kut uzun bir aradan sonra müziğe dönüş yapmaya hazırlanıyor. Yaşadığı sıkıntılı günlerden sonra yeni bir albüm çıkarmak için kolları sıvayan Kut'a müzik dünyasının iki dev ismi Sezen Aksu ve Ajda Pekkan destek veriyor.BİRİNDEN ŞARKI, ÖTEKİNDEN DÜET

Sezen Aksu'nun kendisine hiçbir karşılık beklemeden bir parça hediye ettiğini ve albümünün tüm çalışmalarını yakından izlediğini belirten Kut, "O müzik dünyasının kraliçesi" diyor. Sevenlerini utandırmamak için elinden geleni yaptığını belirten yakışıklı şarkıcı, albümünde Ajda Pekkan'la düet yapacak olduğu için de çok heyecanlı olduğunu söylüyor

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 684
favori
like
share
amele Tarih: 21.08.2007 01:02
Tskler
C-A-N Tarih: 19.06.2007 17:46
Tskler
unutabilsem86 Tarih: 11.06.2007 23:15
tesekürler