* DERVİŞLERE TEKKE YAPTIRAN HRİSTİYAN *
Hicrî 161 yıllarında yaşamış evliyaullahtan Ebu Haşimi Sufî Hazretlerinin müritleri bir hayli kalabalıktı. Fakat toplanıp ibadet edecek bir yerleri de yoktu. Birgün bir hristiyan emir ava çıkmıştı. Yolda Ebu Haşim eSûfînin müridlerinden iki kişinin birbirleri ile buluştuklarını gördü. Onlar musafaha yaptıktan sonra kucaklaştılar, orada oturdular, yanlarında yiyecekleri ne varsa ortaya serip beraberce yediler. Sonra da kırk yıllık ahbap gibi kucaklaşarak vedalaşıp ayrıldılar. Onların bu samimiyetle ülfet etmelerini seyreden hristiyan emiri, hallerine hayret etmiş ve onların o hareketi çok hoşuna gitmişti. Biribirlerinden ayrıldıktan sonra orada kalan müridi yanına çağırdı ve:
- O ayrıldığın, biraz evvel beraber yemek yediğiniz adam kimdi?, diye sordu.
O zat:
- Bilmiyorum, diye cevap verdi. Emir yine sordu:
- Buluşmanızın sebebi ne idi?. O zat:
- Hiçbirşey değildi, diye cevap verdi. Hristiyan emir:
- Buluştuğunuz zat nereli idi biliyor musun?, dedi. O zat:
- Bilmiyorum, diye cevap verdi. Hristiyan emir bu sefer o zata:
- Sizin toplanıp sohbet ettiğiniz, ibadet ettiğiniz bir yeriniz var mı? diye sordu.
O zat, ona da:
- Yoktur diye cevap verince hristiyan daha fazla hayret etti. Bunlar biribirlerini tanımadıkları, daha evvel oturup sohbet etmedikleri halde, bu kadar kısa bir görüşme ile nasıl samimî oluvermişlerdi. Kendisi hristiyan olmasına rağmen onların bu hareketinden çok duygulandı ve müride orada söz verdi:
- Ben sizin toplanıp zikredeceğiniz bir hangâh tekke yaptıracağım, dedi ve kısa zaman sonra da Şamın yakınında Ramlede bir yer inşa ettirdi. Hristiyanın bu samîmi hareketi Cenab-ı Allahın hoşuna gitmiş olacak ki, sonunda hristiyan da o tekkede Ebu Haşim Sufî Hazretlerinin müridi olarak onlara hizmet etti. Her ne kadar insanlar zahiren biribirlerini tanımasalar da, ruhlar biribirlerini tanımaktadır. Alemi Ervahta tanışıp görüşmektedirler. Dünyada da her ikisi biribirlerinden memnun olurlar, yani ikisi de iman etmiş olurlarsa anlaşıp kaynaşmaları çok kolay olur ve samîmi olmaları için hiçbir maddi menfaat gerektirmez.

Kaynak :
* Büyük İslam Hikayeleri

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 548
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 22.03.2007 13:39
sagol kardes tesekkurler
everekli38 Tarih: 14.03.2007 16:14
Allah razı olsun..
SuRMeLi Tarih: 02.03.2007 11:16
Pay$tigin icin sagol KONAMI abi
XMaSteR Tarih: 02.03.2007 08:40
[COLOR=4b9bb4]Allah Razı oLsun aß!c!m
meydan Tarih: 02.03.2007 04:06
Paylasimin icin ALLAH(c.c.)razi olsun KONAMI