John Muhammet, Afganistan'ın başkenti Kabil'de balon satarak rızkını çıkarıyor. Günde Yeni Türk parasıyla 3 Lira kazanıyor. Buna şükrediyor. Bir sokaktan geçerken kare içinde bir de kız çocuğu varken AP Foto-muhabir Rafeeq Maqbool deklanşöre basıyor. Öyle bir anda yapıyor ki bunu, o sırada baloncu da çocuk da başlarını öne eğerek sokağın hüznüne katılıyor. Sonuçta balonların taşıdığı yaşama sevincinin orada yalnız kalışının 'o' anı görüntülenmiş oluyor.

Renklerin zıtlığından gidiyoruz bu akşam. Bu kez Endonezya... Ülkede şiddetli yağışlar yüzünden binlerce kişi evinden uzaklaşmak zorunda kaldı. Fotoğrafsa başkent Jakarta'da çekildi. İki genç bir caddenin orta kaldırımında suların biraz çekilmesini bekliyor. Rengarenk şemsiye, 'o' anda biraz iyimserlik için ayrılan yeri dolduruyor.

Hindistan'da Haydarabad kenti. Renkli cıvıl cıvıl ve de esprili, ''O kadar plastik testiyi nasıl biraraya getirdi?'' sorusunu sorduran; ''O kadar testi yetmezmiş gibi bir de yolcu almış!'' dedirten bir fotoğraf. Ancak Hindistan bu renk , espri, şaşkınlık ve ünlem hengamesinin içinde Haydarabad'ın yaşadığı ağır su sıkıntısı da var.

Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da ilginç gelişmeler oluyor. Devlet Başkanı Evo Morales, 16 bakanlı hükümetinde 7 bakanı değiştirdi. Bu, yeni adalet bakanı Celima Torrico... Bir Quechua Yerlisi olan Bayan Torrico yerli hakları savunucusuydu... Eski bakan da bir yerliydi. Ve ülkenin adalet sistemine içinde dayak cezasının da bulunduğu geleneksel yerli adalet sistemini sokmak istemişti. Yine eski eğitim bakanı, devlet dairelerinde çalışan herkesin en az bir yerli dili konuşması gerektiğine aksi halde işinden olacağına dair bir genelge yayımlamıştı. Yeni adalet bakanı 'o' anda yeni parlak fikirlere sahipmiş gibi görünüyor.

Meksika'nın başkenti Mexico City'de her yıl geleneksel olarak Meksika tarzı rodeo diye tanımlanabilecek bir etkinlik yapılır. Bu etkinlikte ''Charro''lar maharetlerini ve cesaretlerini sergilerler. Bu olay maçoluğun en önemli sembollerinden biri olarak bilinir. Ama kimi küçücük zaman dilimlerinde -'o' anda olduğu gibi- maçoluk yerlerde sürünüverir. Maço Charro atın çiftesinden ürküp yüzünü koruyor. Maçoluk Charro’dan ata geçiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletindeki Bakersfield kenti parkında erkek ve dişi kaz sabah yürüyüşünde... El ele değil de kanat kanata ve başbaşa... Kaz romantizminin tipik bir örneği...

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 324
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.03.2007 18:04
teşekkürler
DİDEM Tarih: 03.03.2007 16:06
emeğinize sağlık teşekkürler
DusTy! Tarih: 03.03.2007 14:58
Paylaşım için teşekkürler