iki fare masalı - kısa hikayeler - çocuklar için kısa masal ve kısa hikaye türleri - kısa masal örnekleri - fabl masalları
İki fare dolaşır, yiyecek bir lokma bir şey aranırken bir yumurta bulmuşlar. Açlıktan gözleri döndüğünden hemen yumurtayı oracıkta bölüşüp karınlarını doyurmak istemişler ama, bir de ne görsünler! Karşıdan kuyruğunu sallaya sallaya tilki gelmiyor mu!


“Hah,” demişler, “şimdi yandık işte. Tilki bir yetişip tepemize bindi mi, işimiz tamamdır. Bunları da Tanrı yarattı demez, yumurtamızı elimizden alır, bizi aç kor.”


Oyle olmasına öyle ya, eldeki ganimet de yumurta mübarek! Ne sarmaya gelir, ne dolmaya. Fa¬recikler ne yapmalı, ne etmeli de yumurtayı tilkinin elinden kurtarmalı, diye düşünmüşler düşünmüşler, bir çözüm yolu bulamamışlar.


Yumurta bu, yuvarlasalar kırılacak. Dişleseler, kabuğu delinecek, içi akıp boşalacak.


“Buldum,” demiş farenin biri “Ben sırtüstü yata¬yım, yumurtayı dört ayağımla sarıp sarmalayayım. Böyle yaparsak, yumurtayı kırılmaktan da, elden ka¬çırmaktan da kurtarmış oluruz.”


“Sonra?” demiş öteki fare.


“Ben bunu yaptım mı, yaphm; sen kuyruğumdan başlarsm beni çekmeye. İnimize kadar böyle gider, tilkiden de kurtuluruz.”


Dediklerini uygulamışlar, yumurtayı tilkiden kurtarmışlar.


Diyeceğim şu: İnsanoğlu da böyledir. Zor, kapısını çalmazsa, durumu kurtaracak bir çözüm yo¬lunu düşünmez bile. Ama zora geldi aklı yardımına koşar, zoru yener, sahibini kurtarır. Tabii, akl, varsa ya da var olan akim. kullanmasın, biliyorsa.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 331
favori
like
share