Bu fotoğrafın çekildiği mekan İspanya'nın başkeni Madrit'e 40 kilometre mesafede... Victor Manuel lozano, babasının kaldığı yerdeki oyun alanında... Babası bir hükümlü... Yani burası bir cezaevi. Ama tutuklu veya hükümlülerin aileleriyle birlikte kalabildikleri bir cezaevi. Bildik hapishanelere göre çok iyi bir cezaevi. Babaları veya anneleri hükümlü ya da tutuklu olan çocukların sorunsuz yetiştirilmeleri için düşünülmüş bir sistemin ürünü. Çocuk yuvası da var. Cezaevinin sakinleri uzmanlardan çocuk yetiştirme konusunda kurs görüyorlar. Victor'un babası ve annesi bu hapishanenin en lüks bölümü olan ve tutuklu ya da hükümlülerin ''5 yıldızlı hücre'' diye isimlendirdikleri yerde kalıyorlar. Hasılı mekan hapishane kavramından uzak... Ama ışığın dili neresi olduğunu söylüyor

Irak'ta başkent Bağdat'taki Şii bölgesinde bulunan pazar yerine yapılan ve 132 kişinin canverdiği bombalı saldırıda öldü kocası... Jassim Talib 26 yaşında... Necef kentindeki cenazede yasına gömüldüğü yetmemiş; gömülmek istediğini vurgulamak istercesine başından aşağı toprak döküyor. Ve 'o' anda sımsıkı yummasına rağmen yası gözlerinden taşıyor.

Şiddetli yağışlar yüzünden 25 kişinin öldüğü, yaklaşık 350 bin kişinin evsiz kaldığı Endonezya... Başkent Jakarta'da ana caddelerden birinde iki genç salın üzerinde. Gençler karamsar, öfkeli ve dalgın... Ne cadde kalmış ne de trafik... Ama işareti kara mizah örneği 'o' anda kendisini oraya koyanlara sadakatini sürdürüyor.

Haiti'nin başkenti Port-au Prince'in çöplük alanında bir genç... Haiti, bu dünyada batı sömürgeciliğinin en ağır enkazlarından biri... Bu nedenle 'o' an, çöplükte değil de sömürgeciliğin geride bıraktığı yaşamın içinden bir enstantane gibi görünüyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de sabah saatlerinde iki çocuk çalışmaya gidiyor. AP foto-muhabir Rafeeq Maqbool, çocukluklarını yaşayabildikleri anlardan birini fotoğraflıyor. Etraflarındaki yaşantının gerçeklerini üstlenmek de çocukların üzerine dargın, hüzün gölgeleri bırakan ışığa kalıyor.

Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki 58'inci yıllık San Antonio rodeolarından bir enstantane. yarışmacılardan Chris Harris atın sırtında biraz daha fazla kalabilmek için konsantrasyonunun, dikkat toplaşımının en derinlerinde. Silkelenmenin şiddetinden başından uçan şapkası da 'o' anla eşgüdüm halinde.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 379
favori
like
share
stugal Tarih: 02.04.2007 09:36
Paylaşım İçin Sağol
Serendipity Tarih: 06.03.2007 15:56
eline sağlık eskitoprak
aloneman09 Tarih: 05.03.2007 20:16
ellerine sağlık
DİDEM Tarih: 05.03.2007 19:54
emeğine sağlık
SU-PERISI Tarih: 05.03.2007 19:53
elinize saglık
DusTy! Tarih: 05.03.2007 15:55
Ellerine sağlık
n_ortac Tarih: 05.03.2007 15:55
paylaşımın için sağol