Japonyanın Kobe Üniversitesinden Profesör Haku Hotta ve ekibinin geliştirdiği ilacın, laboratuvar ortamında, SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) virüsü bulaştırılmış beyin hücreleri üzerinde uygulandığı ve etkili olduğu bildirildi.
SSPE Hastaları Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cengiz Kara, yaptığı açıklamada, Japonyanın Kobe Üniversitesinde görev yapan Profesör Haku Hottanın ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalarla SSPE virüsüne karşı önemli bir gelişme kaydettiğini söyledi.
Kara, Hotta ve ekibinin geliştirdiği ilacı, laboratuvar ortamında SSPE virüsüne bulaştırılmış beyin hücrelerinde uyguladığını ve etkili olduğunu öğrendiklerini belirterek, ´Bu ilacın geliştirilmesi yönünde çok önemli ve umut verici bir gelişme. Bugüne kadarki çalışmaların içinde en başarılı olanı´ dedi.
İlacın şu anda gerek etik gerekse kanuni olarak insan üzerinde uygulanamadığını ifade eden Kara, şunları söyledi:
´İlacın henüz insan üzerinde emniyetli olarak uygulanabilmesi için önce hayvanlar üzerinde denenmesi, akabinde insana uygun ilaç geliştirilmesi ve klinik deneyler yapılması için ilaç firmaları ile çalışmalar gerekiyor. Gene de ilacın geliştirilmesi yönünde çok önemli bir gelişme.´ Cengiz Kara, bu gelişme üzerine Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği ile Sağlık Bakanlığına çalışmalara destek verilmesi için başvuruda bulunduklarını ve cevap beklediklerini söyledi.
Derneklerine kayıtlı 700 SSPE hastası olduğunu, doğu bölgelerindeki birçok hastaya ulaşamadıklarını belirten Kara, şöyle dedi:
´Resmi rakamlara göre 1995-2005 yılları arasında 1131 ölümcül SSPE vakası tespit edildi. Resmi olmayan rakamlara göre, Türkiyede 2 bin civarında SSPE hastası var. İnsanlar umutsuz. Çocukları SSPE hastası olan ailelerin psikolojileri bozuluyor. Derneğimiz SSPE hastası çocukları olan aileleri bir araya getiriyor ve birbirleriyle yardımlaşmalarını, dayanışmalarını sağlıyor.
Japonyadaki bu gelişme nasıl sonuçlanır ya da ne kadar sürede tamamlanır bilemeyiz ama bugüne kadarki en başarılı çalışma. Dünyada 5-6 tane büyük ilaç firması var. Devletlerin bir araya gelerek bu ilaç firmalarının çalışmalara destek vermesini sağlaması lazım. Belki bir kampanya başlatılabilir.

SSPE NEDİR?
SSPE, kızamığa karşı aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor.
Kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşebilen virüsün neden olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPEnin kesin tedavisi bulunmuyor.
Hastalık, ancak virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla kontrol altını alınabiliyor. Hastalığın neden olduğu etkiler beyinde ortaya çıkıyor. Hastalarda sırasıyla spastiklik, koma ve 6 ile 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin işlevi kaybı görülüyor.
Hastalığın belirtileri, hafıza kaybı, uyarılara yanıt vermede bozukluk, nöbet, istemsiz kas hareketleri ve/veya davranış değişiklikleri olarak ortaya çıkıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4553
favori
like
share
eserfunda Tarih: 11.09.2009 21:14
SLM arkadaşlar kızım ssp dedikleri kahrolası hastalıga yakalanmıştır diyorlar ama bunun çaresi bilen yada duyan varsa lutfen msnem

nerde bulunur kardeşim
fatihse Tarih: 07.04.2008 23:01
"6 ile 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin işlevi kaybı" doğru değil .... Çok çok daha uzun süreler yaşayabiliyorlar.... 16 yıl olabiliyor....
ozlems_o Tarih: 07.03.2007 13:50
sspe hastalığı için en son ilaçla tedavi olanağı olduğu söylenmişti
teşekkürler su perisi