Gösterim tarihi: 09.Mart.2007
Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Natalie Portman, Javier Bardem,
Stellan Skarsgård, Randy Quaid
Dil: İngilizce
Tür: Drama
Fragman:

Amadeus, Guguk Kuşu, Hair gibi her biri birer başyapıt olan filmlere imzasını atan usta sinemacı Milos Forman bu kez ünlü ressam Francisco de Goya'nın yaşamından kesitleri taşıyor beyazperdeye. Yarattığı etkileyici atmosfer ve usta işi oyunculuklarla.


Konusu
1792 İspanya... Goya, ülkenin en ünlü ressamıdır. İspanya kralı IV. Carlosun himayesinde resim yapmaya başlamıştır. Goyanın genç ve güzel ilham perisinin, Engizisyon Mahkemesinin arkasındaki güçlerden bir rahip tarafından toplumsal değerlere aykırı davranış ile suçlanması ciddi bir skandal yaratır.

Fransız ihtilalinin yarattığı karmaşalar sırasında, ünlü ressam Francisco Goya güzel ilham perisi Inesin topluma aykırı davranışndan dolayı suçlanması ve yargılanması sonucu İspanyol Engizisyonunu karşısına alır. Eski dostu rahip Lorenzodan Inesin yaşamını bağışlamaları için yalvarır. Fakat Lorenzo gücün peşinde ve Engizisyonun arkasındaki asıl güçlerin başındaki kişidir. Ines hapse atılır, işkence görür ve ölüme terk edilir.

20 yıla yakın bir süre geçer. Goya, yaratıcılığının doruğundadır. Artık sağırdır ve bir anlamda da akıl sağlığı yerinde değildir.

Fransızların Engizisyonu yasaklamasından sonra mahkum edilenler serbest kalır. Goya, Ines ve Lorenzo tekrar bir araya gelirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 448
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:41
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
by_endi Tarih: 07.03.2007 15:33
tşkk
eskitoprak Tarih: 07.03.2007 11:58
tesekkurler bilgiler icin