ABD'de yapılan bir araştırma, sucak suda yapılan küvet sefasının erkekleri kısırlaştırabileceğini ortaya koydu. Üç yıl süren araştırmada erkeklerin sperm sayılarında büyük bir kayıp gözlemlendi.

Amerikalı bilim adamlarının araştırmasına göre, sıcak su dolu küvette ya da sıcak duşta haftada 30 dakikadan fazla zaman geçiren erkeklerin sperm sayısı kayda değer ölçüde azalıyor. San Francisco'da üç yıl süren araştırmasının sonunda bu sonuca varan Prof. Paul Turek, İngiliz The Sun gazetesinde yer alan açıklamasında, "Artık hastalara, sıcak duş, küvet sefası gibi dinlendirici faaliyetlerin erkek üretkenliği için gerçek bir risk faktörü olduğunu kanıtlamak için delillerimiz var" dedi.

Tedavi şansı var
Bu alışkanlıklarından vazgeçen erkeklerde sperm sayısının yeniden normale döndüğünü de belirten Turek, 3-6 ay içinde erkeklerin yüzde 45'inde sperm sayısının normale döndüğünü bildirdi.

Turek, birçok kültürde sıcak suyla ilgili olumsuz düşünceler olduğunu da hatırlatarak, Japonya'da yüzyıllar boyunca çocuğu olmayan erkeklerin işlerini sıcak su dolu küvetten yürütmelerinin kanunen yasak olduğunu söyledi.

Neler kısırlık yapar?

Kabakulak: Özellikle ileri yaşlarda geçirilen kabakulak önemli bir etken. Çünkü testis ve üretim kanallarında iltihaba neden olabiliyor. Kabakulak geçirmiş erkeklerin yüzde 25'i kısırdır.
Stres: Aşırı stres, ağır spor egzersizleri sperm sayısını ve kalitesini düşürüp kısırlığa neden olabiliyor.
Dar Pantolon: Spermler yüksek ısı nedeniyle ölebilir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testislerde spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yapar. Erkeklerin dar pantolon ve iç çamaşırları da yine vücut ısısını artırdığı için spermleri olumsuz etkiler.
Alkol: Uyuşturucu madde bağımlılığı, aşırı alkol, sigara, radyasyona maruz kalmak, yağsız diyet yapmak, depresyon ve tansiyon ilaçları sperm kalitesini bozup, sperm üretimini etkileyebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 748
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 07.03.2007 13:57
hiç bilmiyordum:67:

tewşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.03.2007 13:56
daha önceden sıcak suyun kısırlık yaptıgını okumuştum paylaşımın için teşekkürler
eskitoprak Tarih: 07.03.2007 13:44
ilginc olabilir
CaNeR509 Tarih: 07.03.2007 11:31
daha öncede duymuştum paylaşımın için teşekkürler arkadaşım