Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) araştırma görevlisi Dr. Sezgin Çelik, 5 yıl süren araştırmalar sonunda bağırsak kanseri tedavisinde kullanılacak bir bitki bulduğunu ve bununla ilgili patent başvurusunu yaptığını söyledi.

Dr. Sezgin Çelik, 5 yıldır tez olarak üzerinde çalıştığı, dünyada sadece Kuzey Irak ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen ve halk arasında "Peygamber çiçeği" olarak bilinen "centaure" bitkisinin kansere çare olduğunu söyledi.

Bitkinin kimyasal deneyler neticesinde bağırsak kanserini önlediğini belirlediklerini ifade eden Dr. Çelik, "Centaure cinsi benim doktora tezim. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyorum. Aynı zamanda İtalya'da bu bitki türünün hastalara tatbikini yaptım. Bu çiçekle ilgili ilk ön çalışmayı ise ÇOMÜ Biyoloji Bölümü'nde gerçekleştirdim. Daha sonra ayrıntılı deneylerin bir kısmı Türkiye'de, bir kısmı da İngiltere'de yapıldı. İngiliz ve Bangladeşli bilim adamlarının destekleriyle bu konuda çok yol kat ettik. Bu çalışma Türk, İngiliz ve Bangladeşli bilim adamları tarafından ortaklaşa yürütülmüş olup, bitkinin Türkiye'den toplanması ve teşhisi yapılarak ön işlemleri tarafımdan yapıldı. Deneylerin diğer aşamaları Ulster Üniversitesi laboratuarlarında Dr. Satyajit D. Sarker önderliğinde oluşan kimyager ve farmakologlarca yürütüldü. Bu bitki Türkiye'nin bazı yörelerinde baş ağrısı, bazı yörelerinde romatizma, bazı yörelerde diyabet ilacı olarak kullanılıyor. Bu türle ilgili çalışmalar ülkemizde henüz yaygın değil" dedi.

Yaptığı çalışmaların TÜBITAK tarafından desteklendiğini anlatan Dr. Çelik, "Hayvanlar üzerinde yaptığımız deneylerde bu bitki sayesinde kalın bağırsak kanserinin durduğunu belirledik. Projemizle, bu bitkinin laboratuar ve doğal ortamda üretimi tarafımdan Türkiye'de gerçekleştirilecek. Önümüzdeki ilk 5 yıl içinde bununla ilgili somut verilerimizi insanlara uygulayarak, dünyada ölümcül kanser sıralamasında 2. sırada bulunan bu kanser çeşidinin önüne geçmeyi hedeflemekteyiz. Yaptığım bu çalışmalar Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler bir araştırma dergisi olan Natural Products Communications'ta geçen günlerde yayımlanarak bilim çevrelerine duyuruldu. Bu konuda gerekli patenti alabilmek için ilgili yerlere başvurumuzu yaptık. Amacımız dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan bu kanser türünün tedavisinde yeni ufuklar açmak. Bunda da iddialıyız" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 603
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 07.03.2007 15:07
teşekkürler su perisi