Çocuğunuzun ders çalışma prensibinin oturmadığını mı düşünüyorsunuz? O zaman buraya bir göz atın! Çoğu zaman annelerden hep aynı şikâyetleri duyarız Kendi başına ders çalışmıyor, hep yanında birini istiyor! ya da Ben söylemeden ödevinin başına oturmuyor, zamanında yapmıyor ödevlerini!. Bu yakınmaları ortadan kaldırabilmek için çocuklarımıza ders çalışma alışkanlığı kazandırmamız gerekiyor. Öncelikle onlara ev ödevlerinin neden verildiğini ve ne yararları olduğunu iyice anlatmalıyız. Eğer çocuk ev ödevinin önemini ve ona
katacaklarını bilmiyorsa muhtemelen ev ödevine bir yük olarak bakacaktır
Şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle evde yeni bir düzen oluşturulması gerek. Okuldan gelen çocuğun karşılanması, doyurulması onunla günlük sohbetin yapılması için evde bir yetişkinin bulunması organize edilmelidir. Ayrıca ders çalışma zamanlarının belirlenmesi (çocuğun ihtiyaçları ve istekleri de göz önünde bulundurularak), mekânın çalışmaya uygun hale getirilmiş olması çok önemli. Ders çalışılacak mekânın bol ışıklı, sakin ve ihtiyaç duyulacak malzemelerin yakınında olması, dikkat çekecek objelerin etrafta bulunmaması, gürültü yapan bir kardeş varsa onun başka bir odada bulunması sağlanmalıdır.

Kâğıtlar, kitaplar, kalemler, silgiler, yapıştırıcı, zımba, kalem traş, makas gibi malzeme ve yardımcı malzemeler çalışma masasının yakınında bulundurulmalıdır.

Ebeveynlerin tutumu da çok önemli... Siz ona iyi bir model olursanız ders çalışma kısmında da sizi kopyalayacaktır. Anne babasını çalışırken, okurken ya da yazarken gören bir çocuğun çalışma olasılığı daha fazladır. Ders çalışmak için oturulduğu zaman çocukla beraber olan yetişkin de bu tarz bir işle meşgul olursa ona iyi bir model oluşturur.

En çok yapılan hatalardan biri de çocuğun ödevini kontrol etmek yerine onun yerine yapmaktır. Sizden istenilen aslında ödevleri düzenli olarak kontrol etmeniz ve ona danışmanlık sağlamanız.

Çocuğunuz için danışmanlık yapabilmeniz için önce onu tanımanız gerekiyor. Hangi modelle daha iyi öğreniyor? Tek başına mı yoksa birisi ile birlikte mi daha iyi çalışabiliyor?

Ödev yapma zamanının iyi organize edilmesini sağlayın. Sınıflara ve çocuğun ilgisine göre değişecek olan bu zaman diliminde gerekiyorsa ara vermekten kaçınmayın.

Ödevin iyi not almasına katkı sağlamasının yanı sıra yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olacağını hatırlatmalı ve onu motive etmeliyiz.

Okul-veli ilişkisinin iyi şekilde yürütülmesi ve ders çalışma şeklinde öğretmeninde alacağınız tavsiyeler size destek olacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 771
favori
like
share