Erzurumun Narman İlçesinde doğdu. Altı kardeşin en büyüğüdür. Babası Ziraat işçiliğinden emekli annesi ise ev hanımıdır. İlk ve Orta öğrenimini Narmanda 18 Mart İlköğretim okulunda, liseyi de Narman lisesinde tamamladı. Müziğe, kendi kendine daha ilkokulda bağlama, mandolin ve flüt çalarak adım attı.. Liseden sonra Ankarada Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezinde solfej ve nota dersleri almaya başladı.; geceleri ise Ankaranın çeşitli yerlerinde sahne alıyordu.. Askerliğini 1987 - 88 yıllarında İstanbul Yeniköy Kalender Ordu Evinde solist olarak bitirdi ve Erzuruma geri döndü. Ancak kısa bir süre sonra bir pantolon bir ceket bu defa başka amaçlarla İstanbula hareket etti.


İstanbulda Nişantaşında garsonluk yaparken bir yandan da Telden Dile Müzik Merkezinde eğitimine devam etti. 1991 yılında Piyanist ve Udi olarak sahneye çıkmaya başladı. 1992 yılında Tekirdağ ve Kumbağ ilçesinde aynı şekilde bir yıl çalıştı. Bu esnada ilk albümü TUTKUnun şarkılarını tamamladı. 1992 nin sonunda Tekirdağdan İstanbula dönüp Telden Dile Müzik Merkezindeki öğretmen arkadaşları ile Tutku albümünü yaptı. Elinde hazır albümüyle hayatında ilk kez Plakçılar Çarşısına gitti.

Eserlerini bir çok plakçıya dinletmesine rağmen olumlu bir sonuç alamadı. Vazgeçip Erzuruma dönmek üzereyken rastlantı sonucu İskender ULUSla tanışan İBRAHİM ERKAL ın, gerçek müzik kariyeri başlamış oldu. TUTKU albümü çıktıktan sonra solist olarak çalıştığı Merhaba Restorandaki işini bırakıp, yeni albüm ve yeni bestelerine konsantre olmak üzere kolları sıvadı. 1994 te İkinci albümü SIRA BENDE - AKLIMDASIN ı piyasaya çıkardı. Televizyonların, radyoların kapıları bu albümdeki hit şarkılarıyla açıldı ( KAHRETSİN AKLIMDASIN, SEVMESENDE OLUR , BEKARLIK, İNSAFSIZ vs. ). Hemen ardı sıra GÖNLÜNÜZE TALİBİM adlı üçüncü albümü çıktı. Tüm Türkiyeyi saran CANISI şarkısı ile Canısı akımı başladı. Aynı albümden daha birçok eseri dillere dolandı. (YALNIZIM , UNUTMAYACAĞIM, ADAM GİBİ , ERZURUMA GEL, BENDE İSTEREM, A BEBEĞİM vs. )

90 dakikalık Temel GÜRSUnun yönettiği CANISI filmi ve ardından 26 bölümlük CANISI dizisi televizyonlarda rating rekorları kırarak defalarca yayınlandı.
Bu süre zarfında İbrahim Erkal besteleri, şarkıları Müzik Piyasasında aranılan melodiler olmaya başladı. Zara, İzzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Umut Yılmaz, Burhan Çaçan sanatçının eserlerini verdiği isimlerden bazıları oldu. 1997 deSIRILSIKLAM adlı dördüncü albümü ile olağan üstü satış grafiği yakaladı. Akabinde Temel GÜRSU nun yönettiği 32 bölümlük SIRILSIKLAM dizisi ile başarısını devam ettirdi.DE GET YALAN DÜNYA Beşinci albümüydü. ERKAL bu albümde NASIL SEVMİŞTİM, DE GET, SEVİN GÖNÜL gibi kendi eserlerinin yanı sıra SARI GELİN , HELE DADAŞ gibi halk Türkülerini yorumlayarak çıtasını hiç düşürmedi. Başarılarını 2001 yılında çıkan SU GİBİ albümü ile pekiştirdi. 2002 de BEN BU ŞÖHRETİ SEVMEDİM adlı şiir kitabı ve aynı yıl AŞK NAĞME adlı 7. albümünü çıkardı. Sanatçı, bir Mevlana ve Yunus aşığı olup, tasavvufla her zaman yakınen ilgilendi ve her zaman bu felsefeyi şarkılarıyla hayatına yansıttı.

Hobileri arasında seyahat etmek, fotoğraf çekmek ve bahçesi ile ilgilenmek yer almaktadır. Bunun akabinde fobileri ; yükseklik ve aşırı hızdır..

Ekim 2003 te dünya evine girdi, Temmuz 2004 te Dilara isimli bir kızı oldu.

İbrahim Erkal 2004 yılında en iddialı albümlerinden biri "Gönül Limanı"nı müzik marketlere sundu...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2796
favori
like
share
orhan02555 Tarih: 25.10.2008 17:38
harika ellerine sağlık
DeRTLi Tarih: 23.05.2007 23:29
emeklerıne saglık ibrahim erkalı severek dinliyorum ama tutku albümunu bi türlü bulamadım bana yardımcı olurmusun pleaseee :76:
ertemkaray Tarih: 18.04.2007 15:21
EMEĞİNİZE VE ELLERİNİZE SAĞLIK..
azis Tarih: 08.04.2007 10:42
tese kürler elinize saglik
hummetaga Tarih: 23.03.2007 21:45
ELLERINE SAGLIK KARDEŞ HARIKA OLMUŞ DEVAMINI DILERIM QQ
batın1903 Tarih: 10.03.2007 03:17
ELLERINE SAGLIK HARIKA BIR ALBUM
Garip07 Tarih: 09.03.2007 13:26
:5: ben dinlerim arada bir en cok sevdigim parcasi gönül cicegim

ellerine saglik songül
canay Tarih: 07.03.2007 22:49
ibrahim erkalın şarkılarını çok sewıorum onu benim gibi sewme unutmayacağım yandım unutulurmuş dönemem her zaman müzik listemde yer alırr cidden yasanan anları unutturmayan şarkılar