Dişleriniz istediğiniz kadar beyaz değilse, gülmeyecek misiniz? Artık, evde uyurken bile pırıl pırıl dişlere sahip olabilmek mümkün...

Kişinin yüz ifadesini yansıtmada önemli bir rolü bulunan dişler, gerek şekillerinde, gerekse renklerindeki bozukluk nedeniyle kişiye toplum içinde bazı sıkıntılar yaşatabiliyor. Hatta dişlerdeki bu sorunlar psikolojik bozukluklara kadar varan sonuçlar doğurabiliyor.

Oysa, günümüzde diş hekimliğindeki estetik ve restoratif maddeler sayesinde pek çok renk, şekil, konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebiliyor. Halk arasında diş beyazlatma olarak bilinen 'bleaching' yöntemi ile gerçek renklerini kaybetmiş ve lekelenmiş dişler bembeyaz bir görünüme kavuşuyor. Üstelik bu yöntemi evinizde de rahatlıkla uygulayabiliyorsunuz.

UYURKEN BEYAZLATIR

Diş Hekimi Altuğ Serçe, diğer diş beyazlatma yöntemlerine oranla ucuz, pratik ve zararsız çözümler sunun 'bleaching' yöntemini anlattı: "Beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi var. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği bir yöntem. İkincisi ise hekim tarafından uygulanıyor. Evde uygulanan diş beyazlatma yönteminde, hekim öncelikle ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıplar hazırlıyor. Kişi kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek, bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takıyor. Bu uygulamanın tercihen uykuda gerçekleştirilmesi daha uygun. Böylece ortalama olarak 1-4 hafta içinde bembeyaz bir dişlere sahip olmak mümkün"

HERKES YAPTIRABİLİR

Hemen herkes bleaching yaptırabileceği gibi, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar da var. Yöntemin dişlerinize uygun olup olmadığını diş hekimi belirliyor. İşlem sırasında dişler ve diş etleri herhangi bir zarar da görmüyor. Sonuç ise sigara ve diğer boyalı içecekleri kullanım oranınıza göre 2-3 yıl etkisini sürdürüyor.

BUNLARA DiKKAT!

Diş Hekimi Altuğ Serçe, diş beyazlatma sırasında dikkat edilecek hususları ise şöyle sıralıyor: Bleaching uygulamasında genelde beyazlama ilk seansta başlar. Ancak, ideal görüntüye ulaşmak için, uygulamanın 10-15 gün devam etmesi gerekir. Ayrıca, kullanılan ilacın markası ve içeriği, uygulamayı gerçekleştiren hekimin deneyimli olup olmaması, ilacın kullanılma şekli de oldukça önemlidir. Kişi eğer beyazlatma işlemini evde kendisi yapıyorsa, lastik kalıp ağzında iken sigara içmemeli. Uygulamadan 24 saat sonraya kadar çok sıcak/soğuk içecek ve gıdalardan, sigara, kahve, çay, kola gibi boyalı ajanlardan uzak durmalısınız. ..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 572
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 14.03.2007 12:10
teşekkürler güzel ve uygulanabilir bir yöntem
eskitoprak Tarih: 13.03.2007 11:21
sagol
fLy Tarih: 12.03.2007 20:38
[COLOR=coral]teşekkürler , verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel ...