* VAZİFE BAŞINDA ÖLMEK *

Hz. Osman b. Affan . Hazretleri, Kuranı Kerimin bugünkü tertibe göre derlenip çoğaltılmasını sağlamıştır. Halifeliğinin son yıllarında, yahudi asıllı İbni Sebenin başını çektiği entrikalar ve halifenin kâtibi Mervan b. Hakemin halkı soğutan kaba tavırları, bazı bölgelerde hoşnutsuzluğa yol açmıştı. Sonunda Mısır, Kûfe ve Basradan çıkıp Medineye gelen silahlı gruplar, bir ay kadar süreyle halifenin evini kuşatma altında tutmuş, halifelikten çekilmesini istemişlerdi.Hazreti Osman ise, ölse bile taşıdığı halifelik gömleğini çıkartmayacağını bildirmiş, isyancıların istifa isteğini geri çevirmişti. Onlarla savaşmak isteyen sahabi arkadaşlarına da, Medinede kan dökülmesine izin vermemişti.Bütün çıkış yollarını kapatan kuşatma, Hz. Osmanın susuz kalmasına yol açmıştı. Vefatından bir gece önce rüyasında, iki halifesiyle birlikte Rasulullahi görmüş ve onun elinden su içmişti. Allah Rasulü ona:
- Yarın yanımızda iftarını açarsın demişti. Ertesi gün, kuşatma altındaki evinde Kuranı Kerim okurken, Hz. Osman isyancı katiller tarafından şehit edildi.Bu olaydan sonra Hz. Osmanın neden halifeliği bırakmayıp, ölmeyi göze aldığı merak konusu oldu. İnsanların merakına Hz. Aişe karşılık verdi:
- Allah Rasulü, bir gün Osmanı yanına çağırdı. Başbaşa birşeyler konuştu. Sonunda Osmanın omuzuna dokunarak üç kere şöyle dedi:
- Ey Osman Umulur ki Allah sana bir gömlek halifelik gömleği giydirecek. Eğer kimi münafıklar senden onu çıkartmayı vazifeyi bırakmayı isterlerse, bana kavuşuncaya kadar o gömleği çıkarma.
O gün bu haberi alan Hz. Osman halifeliğinin en zor günlerini yaşarken bile sabretti. Rasulullahin emrine uydu ve nihayet vazifesi başında şehit edilerek Ona kavuştu.

Kaynak :
* Ashabı Kiram

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 22.03.2007 13:39
ALLAH razi olsun
Gönülce Tarih: 14.03.2007 08:14
paylaşımın için teşekkürler çok güzeldi