Ağrı kesicilerin böbrekler için zararlı olduğunu belirten Bursa Diyaliz Hastaları Derneği Başkanı Doktor Adnan Bıyıklı, "Her baş ağrısı ve kas ağrısı için ağrı kesici içilmemeli, ağrı kesiciler böbrekler için olumsuz etki yapıp deformeye sebep oluyor" dedi.

Bıyıklı, Türkiye'de 42 bin böbrek hastası bulunduğunu, bir hastanın devlete yıllık maliyetinin 28 bin doları bulduğunu bildirdi. Diyabet ve hipertansiyon hastalarına önemli uyarılarda bulunan Dr. Adnan Bıyıklı, böbrek yetmezliğine sebep olan diyabet ve hipertansiyonun insan sağlığı üzerindeki etkisi anlatarak, sık ağrı kesici kullanmanın böbreklere zarar verdiğini ifade etti.

Diyabet ve hipertansiyonu olanların sık sık tahlil yaptırmasını isteyen Bıyıklı, "Amacımız, kronik böbrek hastaları ile ilgili bilgilendirme ve hastalığı önlemeye yardımcı olmak. Türkiye'de bir hastanın devlete yıllık maliyeti 28 bin dolar. Bu hastalardan yüzde 76'sı hemodiyaliz tedavisi görürken, yüzde 13'ü periton tedavisi görüyor. Böbrek hastalığının en önde gelen sebepleri arasında halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ve hipertansiyon gelmektedir. Hedefimiz hasta olmayanları bilgilendiririken, böbrek hastalarının da hayat şartlarını iyileştirmektir" dedi.

Ağrı kesicilerin sık kullanılmasının böbrekler için çok sakıncalı olduğunu belirten Dr. Bıyıklı, "Bizim ilk hedefimiz hastalanmadan önce böbreklerimizi korumak olmalıdır. Bunun için bilinçli olmak önemlidir. Böbreğin geri dönüşsüz hastalanması kronik böbrek hastalığı demektir. Diyaliz hastaları böbrek fonksiyonlarının yüzde 90'ını kaybettikten sonra diyalize giriyor. Buna diyabet ve hipertansiyon sebep oluyor. Her 10 kişiden birinde diyabet, birinde de hipertansiyon görülüyor. Ayrıca her baş ağrısı, her kas ağrısı için ağrı kesici içilmemelidir. Ağrı kesiciler böbrekler için olumsuz etki yapıp deformeye sebep oluyor. Ayrıca romatizmal hastalık tedavisi sırasında da dikkatli olunmalıdır. Diyabeti ve hipertansiyonu olan hastalar sıklıkla tahlil yaptırıp doktorlarına sonuçları göstermelidir" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 647
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.03.2007 16:31
malesef toplum olarak başımız agrısa hemen agrı kesici alıyoruz agrı kesicileri doktor kontrolü altında alınmalı. teşekkürler özlem
okanoo28 Tarih: 14.03.2007 13:03
bilgiler için teşekkürler özlem