ABD'de yapılan araştırmada aşırı strese maruz kalanların beyin hücrelerinin öldüğü belirlendi.

Stresin insan vücudu üzerindeki etkilerini araştıran ABD'li bilimadamları şiddetli stresin başta depresyon olmak üzere ciddi sağlık sorunlarını nasıl ortaya çıkardığını belirledi.

Chicago'daki Rosalind Franklin Üniversitesi bilimadamlarınca yapılan araştırmada şiddetli stresin beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

Aşırı stres beynin hafıza, öğrenme ve duygulardan sorumlu hipocampus bölümünde üretilen yeni hücreleri öldürüyor, yeni hücrelerin yetersizliği de depresyonla sonuçlanıyor.

Bilimadamları fareler üzerinde yaptıkları deneylerde aşırı stresin hipocampus bölgesinin yeni hücre üretme yeteneğine zarar vermediğini, ancak üretilen yeni hücrelerin 24 saat sonra ölmeye başladığını belirledi.

Elde edilen bu yeni bilginin depresyon tedavisinde yeni bir çığır açması bekleniyor. Stresin yeni hücreleri derhal değil, üretildikten 24 saat sonra öldürmeye başladığına dikkat çeken uzmanlar, bu süreçte kullanılabilecek bir ilaç geliştirilerse hüvrelerin ölümünün engellenebileceğine dikkat çekiyor.

Aşırı stresin insan vücüdunda fiziksel bir etkisi olduğunu kanıtlayan ABD'li bilimadamları, çok düşük miktarlardaki stresinse insan beynini uyanık ve tetikte tutacağı için faydalı olabileceğini belirtiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 21.03.2007 15:39
tesekkurler
ozlems_o Tarih: 16.03.2007 15:00
günümüzün en büyük sorunlarından biri stres onunla baş etmekte çok zor olur hale geldi

teşekkürler su perisi