TARİKAT HAKKINDAKİ FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM KONAMI abi bu konu hakkında düşüncelerini sende yazarsan sevinirim bilginden dolayıı senin fikirlerin benim için çok önemlii

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 5834
favori
like
share
waluable Tarih: 20.12.2008 14:26
Hepimizin bildiği gibi bizim bulunduğumuz zaman AHİR ZAMAN diye geçmektedir.İşte ahir zamanda yani günümüzde bırakın islamiyeti yaşamayı fen ve felsefe imanın ve islamın şartlarına ilişmişler. Önceden herkes atalarımız hiç kuşkusuz islamın ve imanın şartlarına inanırlardı.AMA şimdi fen ve felsefenin katkısıyla okuyan çoğu insan imanın şartlarında şüpheye düşmüşler. Acaba ALLAH var mıdır? Melekler var mıdır? gibi imanın temel esesları olan imanın şartlarında bile şüpheye düşmüşler. Sen bu kişiye namaz farzmış, şöyle yapmak sünnetmiş dersen adam der ki "kardeşim (haşa) ben ALLAH'I kabul etmiyorum ki sünnet farzı kabul edeyim.
Yani kardeşler! Bir doktor önce hastalığı teşhis eder sonra ilaç ve tedavi. İşte zamanımızın hastalığı imansızlık hastalığıdır. Bu da delil ve burhanlarla yani ALLAH'ın varlığını birliğini melekleri peygamberleri yani imanın esalarını ispat etmekle olur.

Tarikat ise bildiğiniz üzere bir ağacın meyvesidir. Yani bir insan iman ve islam şartlarında ve diğer hükümlerin hepsine kalben inanmış ve yaşamaktadır. Zaten bir kişi farzlarda sünnetlerde ve vaciplerde sıkıntısı varsa ilk önce onları halletmesi gerekir. ondan sonra kalp yoluyla o meyve misal gidilir.

AMA şunu da unutmayalım ki tarikatlerinde birinci vazifesi iman ve islam hükümlerini sağlamaktır. Yani ilimle ispata çalışmalıdır. ilimle uğraşmalıdır. İmam Rabbani diyor ki bir iman hakikatinin öğretmeyi bin keramate değişirim feda ederim diyor yani birinci vazife iman vazifsidir diyor.

İşte maalesef şimdiki bazı tarikatler imani mevzuuları tam halletmeden kalp yoluyla bir şeyler yapıyorlar o da pek etkili olmuyor.

Krdeşim ister tarikat olsun ister tasavvuf ne olursa olsun her müslümanın vazifesi imanı mevzuları halletmektir. İman her şeyden önce gelir KURAN da da en çok iman dan bahsedilir imanı mevzular ilim yoluyla ispatlandıktan sonra kalp yoluyla gidilebilir.
emani Tarih: 15.12.2008 09:13
Biraz eski konu ama yazmadan olmaz. Tarikatlar islamdan bir parça değildir ve bir çoğu din adına büyük yanlışlar yapmaktadır. Hatta kendisi bizzat şirke düşmekte ve insanları da şirke sürüklemektedirler. Ve Kur'an da "Allah ile insanları aldatanlar" olarak adlandırılan kişi ve gruplardır. Şekil ile din olmaz. Din Allah'ın bize bildirdiği ve Hz Peygamberin bize açıkladığından (Sahih Hadisler) den ibarettir. Diğerlerinin dini bir bağlayıcılığı yoktur. Ayrıca ayrıca bir takım törenler ve zikir ayinleri düzenliyorlar ki bunun dini bir geçerliliğinin olması mümkün değildir. Bunlar uzakdoğu kökenli dinlerin etkisinden kaynaklanmaktadır. Zikir namazdır Kur'an bunu açıkça ifade eder "Beni zikretmek (anmak) için namaz kıl" bundan başkası yoktur. İnsanın mürşidi olması gerekiyorsa illa o da ancak Kur'an ve o kişinin aklıdır. Bundan başka mürşit olmaz.
dabanlıoglu Tarih: 11.12.2008 22:46
Bukadar şeyler gördükten sonra sayın kutsi niye bencil davranıyorsunuz Allahuteala yer yuzunda sevdiği kul kalmamış olsa zaten kıyamet çoktan kopar.Sen Tarikatı tanımamış olaylara şahit olmuşsun.
M.Kutsi Çil Tarih: 08.12.2008 21:15
Şimdiki uydurma tarikatlerin,tarikat olduğuna inanmıyorum.Babam nakşibendi tarikati mensubu idi.Hepsi rahmetli oldu,Tevfik Efendi diye bir şeyhleri vardı,biz ona "Efendi Baba" derdik.Haftada bir kaç gün,müritlerin birinde toplanırlardı.Ağabeyim ve ben,bu toplantılar sırasında,onlara hizmet ederdik.Bir gün,Nuruosmaniye camii imamı,Hafız Ahmet Amca,toplantıya gelmemişti.Birisi "Hemen getirelim" dedi,ne yaptılar,ne ettiler bilmiyorum,on dakika geçmedi,kapı çalındı,açtım,Hafız Ahmet geldi.O zamanlar telefonu olan ev parmakla gösterilirdi,bizde telefon yoktu ki telefonla çağrılsın.
Ağabeyim terzi idi,ihaleye girer,banka personellerinin elbiselerini dikerdi.İhaleye gideceği zaman,Efendi Babaya gider,duasını alır ihaleye öyle giderdi.Her gidişinde de ihaleyi alırdı.
Her sene yedi sekiz dersten ikmale kala kala liseyi bitiren yeğenim,Efendi Babanın himmeti ile Harpokulu imtihanını kazandı,şu anda emekli Albay.
Bir kız arkadaşım vardı,ailem evlenmemize karşı çıktı.Efendi Babaya gittim."Kızın adı benimle çıktı,ayıptır günahtır,babama söyle de işimiz olsun" dedim.Sen merak etme biz ona kısmet buluruz" dedi,bir ay geçmedi,kız başkası ile evlendi.
Ayşe diye bir komşu kızı vardı,ne olduysa oldu,kız kekeme oldu,konuşamıyor,bizim Efendi Babaya götürdüler,adam bir okudu,kız eskisi gibi konuşmaya başladı.Ben bütün bunlara şahidim.Bu anlattıklarım 1960 öncesi yıllara ait olaylar.Tarikat deyince,ben bütün bu olayları hatırlıyorum,şimdikiler uyduruk geliyor bana.
talha50 Tarih: 08.12.2008 18:31
s.a kardeslerim biraz okudum yazdiklarinizdan söyle soyleyim tarikadi tanimak isteyen Sahabe hayatini okusun derim. Hz.Ebubekir.(ra) baslaya bilir . Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v) Neden araci olarak Ceprail (a.s) oldu ???
ceyerd Tarih: 29.10.2008 10:03
kardeşim zati ölcü dışına kimse taşmak istemez ölcü dışı şirke girer ama millet anlamak istemiyor iki üç tane sapkın tarikat çıktı diye tüm tarikatları suçlayamassın
mocak07 Tarih: 29.10.2008 07:23
TARİKATLER ÖLÇÜSÜ ORANINDA GEREKLİ
ceyerd Tarih: 28.10.2008 23:18
arkadaşım dediğin gibi burası paylaşım formu ve merak ettim beni bilgilendirip bilgilendirmemek senin elinde ben rehbersiz yola çıkmam rehberim kur'andır yardımcılarım sünnettir ama bana bunları öğreten hocamdır hocamda benim şeyhimdir benim öğreticiye ihtiyacım var senin öğreticiye ihtiyacın yok kendi başına allaha ulaşacaksan gelip senden ders almak istiyorum biz allahın sevgili kullarına tapmıyoruz onların güzel ahlakını örnek alıyoruz üste ayet meali yazmıssın o ayetin başı sonu ve yorumunu yappacak kadar bilgi sahibi değilim ama bildiğim birşey örnek vererek açıklıyayım kuranda namaz kılmayın diye bir ayet var amma onun başındada içkili iken sözü var öncelikle ayeti indiriliş sebebini ne anlatmak istediğini iyice bilmemiz gerekiyor
tuana03 Tarih: 28.10.2008 00:31
Arkadaşlar herkesin yazısını okudum yalnızca şunu söylemek istiyorum herkesin tanıdığı biri yunus emreye bakın bence en güzel örnektir bu konuda....