[COLOR=chocolate]Ne oldu bu kasetlere.
Önceleri "teyp" sonraları "video" cihazlarıyla hayatımıza girmişlerdi. Gerçi şimdiki neslin hayatına denk gelmemiş de olabilirler, tam kestiremiyorum.
İnternette dolanırken denk geldiğim bir "ev hali" fotoğrafını incelerken, kütüphaneye dizilmiş kasetleri görünce aklıma geldi benimkiler.
Video kasetle ilgili bir kolleksiyon girişimim olmamışsa da ortalama bir kasetçiden daha fazla kasedim vardı o zamanlar. Çoğu yerli olmakla birlikte tonlarca kaset.
2000 li yıllarda CD'lerin artık "alınabilir" olmasıyla, yanış anımsamıyorsam 20 büyük Migros torbası kadar kasedi atmıstım. Her gece 3-4 tanesini kapıya çıkartıyordum, bir kaç saat sonra baktığımda orada olmuyordu torbalar. Umarım birileri almıştır.
Şimdi MP3 moda oldu. Yakında CD'leri de atarsam hiç şaşırmam :)
( Hayır ev adresi vermiyorum. Hayır atacak olursam haber vermem. Bi' müsade ederseniz yazıya devam edeyim)
CD teknolojisinin çıktığı zamanı anımsıyorum. Hayretle incelemiştim. İstediğin şarkıya ulaşmak için geri ileri sarma derdin yok. Bitti tersini çevir derdi yok. Evdeki bütün kasetlerin CD'lerini alırım bunları da atarım diyordum. Eh yaptım da sayılır.
Şimdi evde "bunları bir daha bulamam" diye düşündüğüm 50-60 adet kaset, yılda bir defa açılan bir dolapta duruyorlar. Her aklıma geldiğinde "birara bilgisayara atayım" diyorum. O "birara" bir türlü gelmedi ama o başka mesele.
Arabada bile teyp olduğunu geçenlerde bir MP3 çaları araca bağlamam gerektiğinde, seçenekler arasında kaset adaptörünü görünce anımsadım.
Oysa zamanında işimiz gücümüz kasetti. Bir kasedi diğerine çift hızlı kopyalayan teyple kopyaladığımızda baslarda düşme olmaması için hangi model teyple hangi tip kasedin kullanılmasını gerektiğini saatlerce tartışır, "kromdiyoksitli" kasedi normal modda çaldığında bir süre sonra yırtılma oluyormuş hatta teyp bile bozulabilirmiş efsanelerini anlatıp birbirimizi pimpiriklendiriyorduk.
Düşündüğüm kadar hızlı yazamıyorum ( herkes gibi yani) ...... Daha neler neler geliyor aklıma. O zamanlar o vardı şimdi CD var. Hatta artık MP3 var CD'lerin bile pabucu dama atıldı. Yarın başka bir şey çıkacak, belki bir zaman sonra CD ile ilgili buna bir yazı daha yazacağım. Hatta belki ben yazmayacağım, birileri "bir zamanlar semazem vardı" diye bir şeyler yazacak :)
Eski güzel günler ile ilgili başlayabilecek ne kadar çok cümle, ne kadar çok yazı var. Hele ki "eski günler"le ilgili...
Hepsinin sonunda ise belli olan tek bir şey var : Yaşlanıyorsun oğlum yaşlanıyorsun.
sevgiyle kalın

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 506
favori
like
share
Sari Menekse Tarih: 17.03.2007 18:20
kasetlerin hepsini attim.sirf özel videolar duruyor onlarida güya vaktim oldugunda cd ye aktaracagim tabii bu yaziyi yazanin sahibi dedigi gibi hala yapacagim[quote]ORiJiNAL YAZARI : eskitoprak
[COLOR=chocolate]
Arabada bile teyp olduğunu geçenlerde bir MP3 çaları araca bağlamam gerektiğinde, seçenekler arasında kaset adaptörünü görünce anımsadım.
[/quote]

arabada buna bezer bir duruma bende sahit oldum
Karizmali Tarih: 17.03.2007 03:15
Selamlar

vallaha hem gzel hemde etkileyici bir yazi, gercekten unutuldu kasetler viedeolar...hey gidi günler hey... :76:
NaZ Tarih: 16.03.2007 23:46
güzel bir yazi ellerine saglik
Pedaliza Tarih: 16.03.2007 23:32
aynen benimde öyle bir sürü var hala duruyolar

okul harçlığımla almıştım çoğunu atmaya bile kıyamıyorum.. :85: