Sağlık Bakanlığı, 65 yaş üzerindeki vatandaşlara her gün 5-7 porsiyon sebze-meyve yemelerini tavsiye etti.

Sağlık Bakanlığı'ndan "18-24 Mart Yaşlılar Haftası" dolayısıyla yapılan açıklamada, Türkiye'de 65 yaş ve üzerinde yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı belirtilerek, yaşlı nüfusun oranı ile ve yaşlı kişilerde hastalıkların görülme sıklığının giderek arttığı bildirildi.

Türkiye'de 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 89'unun kronik bir hastalığı olduğu vurgulanan açıklamada, bu kişilerin yüzde 35'inde 2, yüzde 23'ünde 3, yüzde 14'inde ise 4 veya daha fazla hastalığın bir arada görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin yüzde 43.2'sinin kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3'ünün kanser, yüzde 8.4'ünün ise beyin hastalıklarına bağlı olduğuna dikkat çekilerek, bu ölümlerin ana risk faktörlerinin, sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğu ifade edildi.

"DİYABET VE OBEZİTEYE DİKKAT"

65 yaş üzerindeki kişilerde görülen diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenmenin önemli bir risk faktörü olduğu vurgulanan açıklamada, bu yaş grubundaki vatandaşlara yönelik şu uyarılarda bulunuldu:

"Yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme, dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler, süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir.

-Öğün sayısını artırın, az ve sık yemek yiyin. Sabah kahvaltısını mutlaka yapın. İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, besinler yoluyla aldığınız enerji ile harcadığınız enerji arasındaki dengeyi sağlayın. Yağlı besinlerin tüketimini sınırlandırın. Kırmızı et yerine tavuk ve hindi etini tercih edin. Haftada en az 2-3 kez balık tüketin.

-Hayvansal kaynaklı yağ tüketimini azaltın ve bitkisel kaynaklı sıvı yağları tercih edin. Az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt tüketimine özen gösterin. Kan şekerini hemen yükselten şeker, şekerli ve hamurlu besinler yerine muhallebi ve sütlaç gibi sütlü tatlıları tercih edin.

-Özel gün ve toplantılarda pasta, tatlı ve şekerleme tüketiminden olabildiğince kaçının. Her gün 5-7 porsiyon sebze ve meyve ile haftada 2-3 kez kuru baklagil yemeği tüketin.

-Kızartma ve kavurma yöntemleri yerine sağlık açısından daha uygun olan haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartılmış besinlerden uzak durun. İçinde et bulunan yemekleri pişirirken ilave yağ koymayın. Mümkün olduğunca yaşınıza uygun olarak fiziksel aktivitelerinizi artırın

TUZU AZALTIN, BOL BOL SU İÇİN

Açıklamada, 65 yaş üzerindeki kişilerde yoğun olarak görülen, beyin kanamaları ve ölümlere yol açan yüksek tansiyondan korunmak için günlük tuz tüketiminin kısıtlanması gerektiği vurgulanarak, sofrada yemeklere tuz eklenmemesi ve tuz ilave edilmiş geleneksel besinler olan turşu ve salamuralardan uzak durulması önerildi.

65 yaş üstü kişilerin sıvı kayıpları ile bu kayıpların yol açtığı sağlık sorunlarının diğer yaş grubundaki kişilere göre daha yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle yaşlı bireylerin günlük sıvı tüketimini artırmaları ve günde 8- 10 su bardağı sıvı tüketmeleri tavsiye edildi.

Sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketiminin herkes için özellikle de yaşlı kişiler için sağlık sorunlarına davetiye çıkardığı kaydedilen açıklamada, ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorbanın yaşlı bireyler için uygun içecekler olduğuna vurgu yapıldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 555
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 20.03.2007 10:35
tesekurler bilgiler icin
SU-PERISI Tarih: 19.03.2007 17:13
teşekkürler özlem yaşlılarla beraber gençlerde sebze ve meyve ile beslenmeye agırlık vermeli bakıyorumda birçok gençlerdede kolestrol problemleri var