24.Temmuz.1981 yılında "Sivas'ta" doğdu. İlk, orta ve liseyi İstanbul'da "Ata1 Kolejinde" tamamladı. Halen "İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı THM Şan Bölümün de", eğitimine devam etmektedir. Müzik yaşantısına, 8 yaşında bağlama çalmayı, öğrenerek başlayan "Onur Şan", Milliyet Gezetesinin düzenlemiş olduğu, "Liseler Arası THM Ses yarışmasında", gösterdiği üstün performansıyla "birinci" oldu. TRT'nin düzenlediği yarışmada İstanbul bölge "birincisi", ardından Türkiye "ikincisi" seçildi . TRT'nin düzenlemiş olduğu sınavı kazanarak, "Türk Halk Müziği Sanatçısı" olmaya hak kazandı. 2000-2002 yılları arasın da, "TRT İstanbul Radyosunda", akitli THM ses sanatçısı olarak görev aldı. Bunun yanı sıra 1998 Yılında "İtalya" ve "Fransa" da düzenlenen folklor festivaline katılarak, genç sanatçı Türk Halk Müziği kültürünü ve sanatını yurt dışında da başarı ile icra etti .


Sanatçı bağlama çalmayı daha 8 yaşında iken babasından öğrendi. Milliyet Gazetesi&nin düzenlemiş olduğu Türk Halk Müziği ses yarışmasında 1. Oldu. 1999 yılında İstanbul teknik üniversitesi Türk Musiki Devlet konservatuarında , 2001 yılında İYÜ Türk Musikisi Konservatuarında eğitim gördü. TRT&nin yarışmalarında İstanbul bölge 1.si ardından Türkiye 2.si seçilen onur şan TRT yarışmalarında çeşitli dereceler aldı.


İlk solo albümü &aşkın mavisi& ile türkü dostlarının beğenisini kazanan onur şan&ın &dağlarında kar olurum yar& albümünde türküleri gençlerinde sevebileceği tarzda Klasik Türk Halk müziği sazlarını yanı sıra bas gitar akustik gitar ve yaylı grubu gibi enstrümanlar kullanıldı.


AYNI zamanda trt de zeytin dali diye bir dizide basrol oynamistir su andada yasanmis sehir hikayelerinde oynuyor

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 802
favori
like
share
SoN-GüL Tarih: 06.04.2007 19:48
evet utku cok haklisin cok sansli bir sanatci gercekten

Bende 2 sarkisini cok seviyorum en basta Bebisim ve Daglarina kar olurum

missx Tarih: 05.04.2007 11:52
Onur Şanın sadece 1 türküsünü bilirim onada bayılırım..
"KARA KİRAZ "
çok hareketli kıpır kıpır bir türkü dinlemenizi tavsiye ederim..
utkuongun Tarih: 05.04.2007 11:15
[COLOR=orangered]Valla adam şanslı doğmuş.Babası ve amcası hep TRT THM Sanatçısı.Ama üstün bir ses ve kişiliğe sahip bir insan.Çok severek dinlerim.''Bebişim'' , ''Ayrılık Ateşten Bir Ok'' ve ''Dağlarına Kar Olurum'' parçalarını sevenerek dinliyorum.Paylaşımın içinde teşekkürler Songül.
SoN-GüL Tarih: 19.03.2007 23:47
Bebi$im