Sigara alışkanlığının bırakılması için başvurulan yöntemlerin başında gelen nikotin bantlarının, mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Gögüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esra Kurt Uzaslan, kanser yapıcı ve kanserin ortaya çıkışını kolaylaştırıcı 4 binden fazla madde içeren sigarada bulunan ve bağımlılık yapan nikotinin, kişinin sigarayı bırakmasını engelleyen en önemli faktör olduğunu söyledi.

Araştırmaların, bu bağımlılığın kokain, eroin ve esrarla karşılaştırıldığında daha güçlü olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Uzaslan, nikotinin sigarayı içmeye başladıktan 7 saniye sonra beyine ulaşarak birtakım etkiler yaptığını, kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabildiğini kaydetti.

Uzaslan, kişinin sigarayı bırakabilmesinde en önemli etkenin ''karar vermesi'' olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ''Sigarayı bırakmak zor, ancak daha da zoru bırakmış kalmak. Önemli olan tekrar başlamamak. Bu nedenle bırakmak ve bırakmış kalmak için destek tedavisi alınabilir ve bu destekte en önemlisi kişinin hekimidir.''

Uzaslan, şunları kaydetti: ''Sigara bırakma yöntemlerinden olan nikotin bantları ve sakızları Türkiye'de de kullanılıyor. Nikotin bantları oldukça emin ve güvenlidir. Ancak, hekim kontrolünde kullanılması çok önemlidir. Çünkü bantları kimin hangi dozda kullanacağına hekim karar vermelidir. Ayrıca nikotin bantlarını son bir ay içinde kalp krizi geçirenler, kalp ritm bozukluğu olan kişiler, hamileler ve süt verenler kullanmamalıdır. Bant kullanırken sigara içmeye devam etmek bandın çarpıntı, baş ağrısı, uykusuzluk, kas ağrısı, hazımsızlık gibi olası yan etkilerinin artmasına neden olabilir.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 577
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 20.03.2007 13:40
nikotin bantları rast gele kullanılmamalıdır doktor kontrolünde hangi dozda kullanılacagı belirtilmelidir