1:Benim teyzem ev almak için para biriktiriyor.ama bu paradan zekat verse olurmu?

2:Bizim yakınlarımızda birinin KOcası Vefat etmmiş. etmeden önce vasiyet etmiş.ve demişki bir türbede adağımı yerine getirin demiş.Türbede Kurban Kesmek Caizmi?

3: Namazda İken Oturuşlarda Ettehiyyatü den sonra allahümme barik ve allahümme salli den sonra okunan duaları yazarmısınız?

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 936
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 31.12.2008 11:40
doğru
M.Kutsi Çil Tarih: 31.12.2008 11:30
Ülkemizin eğitim seviyesi maalesef düşük,ama buna rağmen herkesin çok iyi bildiğini iddia ettiği üç konu var.
1. Çoğumuz dini konularda çok zayıf olmamıza rağmen,herşeyi bildiğimizi iddia ederiz.
2. Siyaset konuşacak kadar bilgimiz yoktur,ama hergün hükümetler kurar,yıkarız.
3. Hayatımızda maça bile gitmemişizdir,ama spor konusu açılınca ne hakem beğeniriz,ne sporcu,ne yönetici ve ne de antrenör.
Ne yapalım işte biz böyleyiz.
a-yan Tarih: 30.12.2008 16:58
Nedense her bir işi meslek sahibine bırakıyoruz ama iş din işine gelince herkez konuşuyor. Şunu unutmamak lazım günümüzde fetva vermek yok verilen fetvayı nakletmek var yazarken ortaya konuştum arkadaşlar kimse üstüne alınmasın selam ve dua ile.
ömr-ü diyar Tarih: 30.12.2008 15:38
M.Kutsi Çil dogru söyledin bi bilene danıs bence
M.Kutsi Çil Tarih: 29.12.2008 20:08
Bir kaç laf edeceğim,ama kimse kusura bakmasın.

1.Dini konularda sorularınızı,bu işin uzmanlarına,yani müftülüklere sorsanız çok iyi edersiniz.

2.Bu gibi sorulara lütfen bilir bilmez cevaplar vermeyin.Çünkü yarın ötede,verdiğiniz yanlış bir cevabı sorumlusu olursunuz.

3.Çağımız ihtisas çağı,herkesin herşeyi bilmesi mümkün değil,bilmediğimiz konulara bulaşmasak iyi olur derim.

4.Verilen yanlış cevaplar,yanlış uygulamaları doğurur,bu sayfalarda münakaşalara sebep olur.
a-yan Tarih: 28.12.2008 13:29
Tarkın kardeş yazdığına göre zekat konusunu biliyorsun ama ev almak için biriktirilen paranın zekatı yoktur diye nerede yazıyor bilgilendirirsen iyi olur cevabını bekliyorum
waluable Tarih: 25.12.2008 15:07
TŞKR
konan_2007 Tarih: 21.03.2007 17:29
teşekkürler
tarkın Tarih: 20.03.2007 15:11
1.zekat temel ihtiyaclarından fazlasından verilir.bunun üzerindende bir sene gecmelidir.eğer teyzenin evi yoksa ve ev almak için biriktiriyorsa zekat vermez. Zekat, Müslüman, erginlik çagina gelmis, akilli, hür ve dinen zengin sayilan kimselere farzdir. Dinen zengin sayilanlar, borcundan ve aslî ihtiyaçlarindan baska "NISAP MIKTARI" mali olan kimselerdir.
ASLÎ IHTIYAÇ: Oturulan ev, giyim esyasi, binek arabasi, ticaret için olmayan kitaplar, sanatin icrasi için gerekli aletler
ve ailenin bir yillik nafakasidir.
NISAP: Dinimizin koydugu bir zenginlik ölçüsüdür. Bu ölçüye göre: Aslî ihtiyacindan baska 81 gram altini, 561 gram gümüsü veya bu miktarlar karsiligi parasi veya ticaret mali bulunan, kirk koyun veya keçiye, otuz sigira veya bes deveye sahip olan müslümanlar "NISAP MIKTARI" mala sahip olmus sayilirlar.
Asli ihtiyaçtan baska bu miktarlarda mala sahip olduktan sona tam bir yil geçince zekat farz olur.

2.Adak ibadet anlamı taşıdığından ve ibadetlerin de sadece Allah için yapılması gerektiğinden; Allah rızası dışında başka amaçlarla veya türbe ve ölüler için adakta bulunmak caiz değildir. Aynı şekilde türbelere mum yakmak, horoz kesmek, bez bağlamak, şeker ve helva dağıtmak gibi halk arasında görülen adak adetlerinin dini bir dayanağı yoktur. Bu itibarla ölülere veya türbelere adakta bulunulması caiz değildir. Zira ölüler hiçbir şeye malik olmadıkları gibi, tasarruf yetkisinden de mahrumdurlar. Ancak Allah rızası için belirli bir türbede kurban keseceğini adayan kişinin, kurbanı herhangi bir yerde kesmesi yeterli olacaktır; adak yaptığı türbeye gitmesine gerek yoktur.

3.bütün namazların son oturuşlarında farz veya sünnet olsun fark etmez ettehıyyatü;allahümme salli;allahümme barik ve allahümme rabbena okunur.

öğlen namazının ilk dört rekatlık sünnetinde ilk oturuşta sadece ettehıyyatü okunur.dört rekat farz namazlardada ilk oturuşta sadece ettehıyyatü okunur.

ikindi namazın ve yatsı namazın dört rekatlı sünnetlerinde ilk oturuşta ettehıyyatü;allahümme salli;allahümme barik okunur.