İyot yetersizliğinin cücelik ve zeka geriliği gibi birçok hastalığa sebebiyet verdiği bildirildi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği "İyot Yetersizliği Hastalıkları ve Tuzun İyotlanması" konusundaki bilgilendirme toplantısı, Yenişehir'de Koç İlköğretim Okulu'nda yapıldı. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Habib Kutlucan, Dr. Altan Alpay Akkaya ve ebe hemşire Sevgül Biçer'in bilgiler verdiği toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Hacıoğlu, Şube Müdürü Hüseyin yaşar ve okul müdürleri katıldı. Dr. Altan Alpay Akkaya, "İyot, insan ve hayvanlarda normal büyüme ve gelişme ile beyin ve vücut fonksiyonları için mutlak gerekli bir elementtir. İyot, insan vücudunda beyin ve sinir sisteminin normal büyüme ve gelişmesi, vücut ısısı ve enerjisinin devamı için gerekli olan tiroid hormonlarının (T4-tiroksin ve T3-triiyodotironin) önemli bir bileşenidir. Bu hormonlar vücudun tüm sistemlerinin büyüme ve gelişmesi için gereklidir. Besinlerle iyot yetersiz alındığında iyot yetersizliği hastalıkları görülmektedir. İyot yetersizliği sonucunda tiroid bezinden kana geçen hormonlar yeterli miktarda yapılmamakta, hemen hemen tüm organların büyümesi, gelişmesi ve işlevlerinde sorunlar ortaya çıkmakta, boy uzaması durmakta ve zihinsel işlevler gerilemektedir" dedi.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre doğumdan itibaren iyot yetersizliğinin zeka seviyesinde 13.5 puanlık düşmeye sebep olduğuna dikkati çeken Dr. Altan Alpay Akkaya, "Çocuklarda öğrenme yeteneğinde azalma ve algılama güçlüğü ve bunun sonuncu olarak da okul başarısında düşme gibi sorunlara yol açmaktadır. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda dünyamızda 1.6 milyar çocuk iyot yetersizliğinden etkilenmektedir. İyot yetersizliği dünyadaki milyonlarca çocuğu gözle görülemeyen ve önlenebilen beyin özrüne mahkum etmiş, on milyonlarca çocukta zihni geriliğe yol açmış, bunların dışında da yüz milyonlarcasında daha hafif bedeni ve zihini kusurlara sebep olmuştur. Ülkemizde en son 2002-2003 yıllarında okul çağı çocuklarında yapılan araştırmaların sonuçlarına göre her 100 çocuktan yaklaşık 30'unda guatr olduğu, idrardaki iyotlarının yeterli olup olmadığına bakıldığında 10Og/L olması gereken idrar iyot miktarı yerine 53g/L olduğu bulunmuştur. Bu durum ülkemizde özellikle okul çağı çocuklarında iyot yetersizliğinin ciddi boyutlarda olduğunun ispatıdır" diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 644
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 23.03.2007 20:10
bende var herhaldee
SU-PERISI Tarih: 23.03.2007 16:36
Kişi, her gün alması gereken iyotu almadığında, yaşamın her döneminde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor. ayrıca İyot eksikliği zeka geriliğine neden oluyor
okanoo28 Tarih: 23.03.2007 13:48
o zaman bende iyot fazlalılığı var