Eklemlerde birikerek Gut hastalığına neden oluyor...
Samsunlu Dr. Aytaç Akın, fazla protein alan kimselerde ürik asit idrarla dışarı atılamayacak kadar çoğalırsa, ürik asit kristallerinin eklemlerde birikerek gut hastalığına sebep olduğunu söyledi. Akın, "Ürenin kana karışması, böbrekler tarafından idrar yoluna atılamaması da yine aynı sonucu doğurur" dedi.

Genellikle ayak başparmağının ani gelen bir sancıyla kızarmasıyla anlaşılan gut hastalığında, dizde ve el parmaklarında da nadiren aynı durumun ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Akın, "Kızarıklık artarak parlak kırmızı bir renk alır. Aniden gelen sancıyla birkaç gün içinde geçer. Sancı sırasında hafif ateş ve iştahsızlık görülse de, genel sağlık durumunda ciddi bir bozulma olmaz" diye konuştu.

Birkaç sancılı krizden sonra hastalığın geçmiş gibi görülebileceğine değinen Akın, şunları söyledi: "Bu durum yanıltmamalıdır. Çünkü hastalık kronik döneme girecektir. Tedavi edilmediği takdirde eklem yerlerinde şekil bozuklukları ve eklem çevresinde yumrular ortaya çıkar. Hasta, ilk belirtiler görülür görülmez, mutlaka doktora gidip muayene olmalıdır. Tedavi, böbreklerde ürik asidin atılmasını hızlandırıcı yönde olacaktır. Ayrıca protein tüketiminin asgariye indirildiği bir diyet uygulanacaktır. Belirtileri değerlendirdikten sonra doktor tarafından ürik asit imalatını düşüren ilaç verilebilir. Ancak bu ilaç akut krizlere yol açabildiğinden çok dikkatli kullanılması, sancı krizleri sırasında alınmaması gerekmektedir."

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 23.03.2007 20:09
Saol bundan sonra dikkat ederim
okanoo28 Tarih: 23.03.2007 17:39
değerli bilgiler için teşekkürler su perisi