sincaplar ne yerler - sincaplar neyle beslenirler - sincabınıza vereceğiniz temel besinler


Sicapları evcil olarak evde besliyorsanız onlara verebileceğiniz en iyi yiyecekler ceviz, badem, fındık gibi kabuklu yiyeceklerdir.

Bunun dışında sincaplara keçiboynuzlarını da verebilirsiniz, bunları severek tüketirler. Sincaplar bir yiyeceği uzun süre tüketmezler bu yüzden yiyecekleri dönüşümlü olarak vermenizde yarar vardır.
Kısaca sincabınıza vereceğiniz temel besinler; fındık, yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı, kestane, badem, ay çekirdeği, bulabilirseniz çam fıstığı, palamut, çeşitli meyvelerin tohum ve çekirdekleridir. Bunlardan birisini sürekli olarak vermek yerine dönüşümlü olarak verebilirsiniz.
Birazda sincapların doğal ortamlarındaki beslenmelerinden bahsedelim.
Sincaplar doğal ortamlarında; iğne yapraklı ağaçların tohumlarını dişleri ile kozalakları ısırarak serbest bırakırlar. Meşe palamutları, ceviz, badem, fındık, tomurcuklar, mantarlar, taze ağaç kabukları, böcekler, salyangozlar ve kuş yavruları ile beslenirler. Tohumları ve kabuklu yemişleri tek tek toprağa gömerek saklarlar veya kovuklarda depolarlar. Porsuk ağacının tohumları insanlar için zehirli olmasına karşın sincaplarca çok sevilir. Sincaplar sakladıkları tohumların bir kısmını bulamazlar. Toprak altında unutulan bu tohumlar, yeni ağaç fidanlarının yetişebilmesine yardımcı olur. Böylece doğal ortamda yaşayan sincaplar, doğal dengenin korunmasına yardımcı olurlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 316
favori
like
share